Neuronawigacja podczas endoskopowych zabiegów neurochirurgicznych
Metody obrazowania
Niestety, metoda ma też ograniczenia, a jednym z głównych jest to, że w obrębie głowy stałymi punktami odniesienia są tylko te położone w strukturach kostnych. Tkanki miękkie w trakcie zabiegu ulegają przemieszczaniu, przez co dokładność lokalizacji narzędzia w obrębie struktur miękkich pogarsza się wraz z postępem zabiegu. Natomiast w obrębie kręgosłupa nawet struktury kostne mogą się przemieszczać w czasie trwania operacji. W tej sytuacji wirtualna, przedoperacyjnie ustalona korespondencja rzeczywistych struktur anatomicznych z uzyskanym wcześniej ich obrazem TK czy MR przestaje być wiarygodną podstawą do orientacji w prawdziwym polu operacyjnym (3, 4).
Dlatego ostatnio neuronawigację uzupełnia się ultrasonografią, wykorzystując specjalne urządzenia, przeznaczone do badań śródoperacyjnych, które wraz z postępem techniki zapewniają coraz lepsze obrazowanie struktur anatomicznych. Wykonuje się również śródoperacyjną radiografię, używając urządzeń typu „ramię C”, czy „ramię O”. W niektórych ośrodkach wykorzystuje się również śródoperacyjną tomografię komputerową, a nawet i tomografię rezonansu magnetycznego, co jednak nie jest jeszcze metodą rozpowszechnioną z uwagi na koszty i liczne niewygody związane z pracą tych urządzeń na bloku operacyjnym. Niemniej również i te śródoperacyjne badania obrazowe, wykonywane w kolejnych etapach operacji, mogą zostać przesłane do systemu nawigacji, uaktualniając „statyczne” pozycjonowanie przedoperacyjne.
Funkcjonowanie neuronawigacji w trakcie zabiegu
Sposób rejestracji chorego zarówno w systemie neuronawigacji ma...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online