Neuronawigacja podczas endoskopowych zabiegów neurochirurgicznych
System neuronawigacji przestał już więc być tylko „ozdobnikiem” neurochirurgicznej sali operacyjnej, koniecznym – jak twierdzą niektórzy tradycjonaliści – „jedynie dla tych, co nie znają anatomii”.
Systemy neuronawigacji tworzą dziś już standard, do tego stopnia nierozłączny z „klasyczną” mikroneurochirurgią, że nowoczesne mikroskopy posiadają fabrycznie zainstalowany moduł integracji z systemami nawigującymi. Jednak burzliwy w ostatnim czasie rozwój neurochirurgii endoskopowej stawia wymóg dostosowania techniki również i do tej metody operacyjnej, jak też obliguje lekarzy, wkraczających w coraz bardziej newralgiczne okolice anatomiczne, do nabywania nowych umiejętności, związanych z tą techniką (1-5).
W Klinice Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku operacje endoskopowe z zastosowaniem neuronawigacji przeprowadzane są od kilkunastu lat (2). Mieliśmy także okazję testować liczne urządzenia innych producentów, dlatego możemy podzielić się uwagami i przemyśleniami odnośnie możliwości oraz ograniczeń poszczególnych technik, a także systemów w operacjach przeprowadzanych techniką endoskopową.
Czym jest neuronawigacja?
Neuronawigacja to z definicji urządzenie pozwalające na orientowanie się w anatomii pola operacyjnego na&...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online