Postępowanie z utensyliami w podmiotach leczniczych
Podsumowanie
Przy omawianiu postępowania z odpadami pochodzenia ludzkiego nie może także zabraknąć informacji o wkładach jednorazowych (do basenów, ssaków) czy żelowych wkładach absorbujących, które po użyciu podlegają utylizacji. Jeżeli mamy pacjenta, którego odchody są skontaminowane np. C. difficile, to w przypadku zastosowania wkładów jednorazowych, żelujących mamy pewność, że jest to zamknięty system zabezpieczający pacjentów, personel, środowisko szpitalne przed skażeniem. Przegląd piśmiennictwa pozwolił też zaakcentować konieczność przeszkolenia personelu zajmującego się pojemnikami na odchody ludzkie, w tym rozróżniania stosowania właściwych procedur w zależności od poziomu ich skażenia (7-10).
Ponadto nie należy zapominać, że w podmiotach leczniczych to pielęgniarka epidemiologiczna – pielęgniarka specjalista ds. epidemiologii opracowuje procedury postępowania w zakresie higieny, zakażeń, w tym postępowania z utensyliami na odchody ludzkie w oddziałach, a w razie potrzeby i sytuacji skażenia patogenami alarmowymi – dekontaminacji odchodów dezynfektantami. Wybór postępowania będzie zależeć od możliwości podmiotu, powinien także być zgodny z przepisami prawnymi. Z obserwacji zakupów przetargowych wynika, że coraz więcej podmiotów kupuje automatyczne urządzenia do utensyliów na odchody ludzkie.
Piśmiennictwo
- Spaulding E.H.: Chemical disinfection of medical and surgical materials. In: Lawrence C.A., Block S.S.: „Disinfection, sterilization and preservation”, Philadelphia, PA: Lea and Febiger; 1968 : 517-31.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego [...]