Nowoczesne technologie stosowane w centralnych sterylizatorniach
Sprzęt, wyposażenie dodatkowe i utrzymanie ruchu
Myjnie – dezynfektory
Dobór zarówno rodzajów, jak i ilości myjni uzależniony jest od materiałów poddawanych procesowi mycia. Urządzenia te są bardzo ważne ze względu na płynność całego procesu obróbki materiału sterylnego i powinno być ich na tyle dużo, aby nie stanowiły „wąskiego gardła” dla przepływu materiału. Rodzaje myjni, które powinny znaleźć się w sterylizatorni, to:
- myjnie podręczne, które przyśpieszają pracę, ale
przede wszystkim podnoszą jej bezpieczeństwo mikrobiologiczne,
szczególnie w przypadkach obróbki materiałów skażonych ponadstandardowo; - myjnie ultradźwiękowe;
- myjnie-dezynfektory (w tym do endoskopów giętkich);
- myjnie wielkogabarytowe do wózków i pojemników transportowych.
Podgrzewanie wstępne i odzysk wody demi po dezynfekcji termicznej, efektywny proces suszenia z nadmuchem poziomym, drzwi komory przesuwne na dół, wykres parametrów procesu na ekranie w trakcie cyklu, a także dezynfekcja do wyboru z regulacją w oparciu o wartość A0 lub czas utrzymania temperatury – to opcje, które powinny posiadać myjnie-dezynfektory ze względu na jakość i ekonomię.
Sterylizatory
Sterylizatornia centralna powinna posiadać co najmniej dwa sterylizatory parowe o pojemności uzależnionej od średniej ilości materiałów poddawanych sterylizacji w ciągu doby. Przydatne ze względów technicznych i ekonomicznych funkcje urządzeń to: odgazowanie wody zasilającej dla wytwornicy pary czystej, oddzielne zasilanie w parę komory i płaszcza, manager energii, chłodzenie kondensatu, awaryjne otwieranie drzwi w razie awarii prądu i zintegrowany, automatyczny test B&D, który przekazuje rezultaty do dokumentacji [...]