Sterylizacja wyrobów medycznych - aktualne wytyczne - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSterylizacja wyrobów medycznych - aktualne wytyczne - dlaszpitali.pl

Sterylizacja wyrobów medycznych – aktualne wytyczne

opm-sterylizacja-wyrobow-medycznychfot. iStock

Każdy cykl sterylizacji, zarówno parowej, jak i niskotemperaturowej, może być zwolniony po uzyskaniu prawidłowego odczytu narzędzi kontroli procesu, zgodnie z przyjętą procedurą wewnętrzną. Jednak opracowana procedura nie może być sprzeczna z obowiązującymi normami i powinna opierać się na dostępnych, potwierdzonych badaniach naukowych.

W październiku 2017 r. pojawiły się długo oczekiwane Ogólne wytyczne dla wszystkich podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych i innych przedmiotów wielorazowego użytku wykorzystywanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia (1). Stanowią one oficjalne stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych, Małopolskiego Stowarzyszenia Komitetów i Zespołów ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Ubezpieczeniowej.

Idea powstania wytycznych

Stowarzyszenia, które podjęły się trudnego zadania opracowania tych wytycznych (PSSM, SHL i Narodowy Instytut Leków), jako cel nadrzędny w swojej działalności wpisaną mają profilaktykę zakażeń. Temat zakażeń nie dotyczy jednak tylko szpitalnictwa, ale również wszelkich jednostek świadczących usługi związane z higieną i&...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp