Stentgrafty stosowane w leczeniu chorób aorty piersiowej – cz. II
BeGraft Aortic Stent Graft System (Bentley)
Koarktacja jest jednym ze wskazań do stosowania stentgraftów w leczeniu patologii aorty piersiowej. BeGraft jest systemem dedykowanym leczeniu pierwotnych lub nawrotowych koarktacji aorty u młodzieży i osób dorosłych. Proteza ta jest stosowana w przypadku koarktacji podprzewodowej (typu dorosłego). Stentgraft ten jest systemem rozprężanym na balonie, wykonanym ze stopu kobaltowego-chromowego. Pokrycie stanowi niskoporowaty politetrafluoroetylen (ePTFE). Proteza charakteryzuje się bardzo dużą giętkością i dużą siłą radialną przy względnie niskim współczynniku skrócenia związanego z rozprężeniem protezy. Technologia zastosowana w tym stentgrafcie pozwala na znaczne poszerzenie średnicy protezy po zastosowaniu balonu wysokociśnieniowego o dużej średnicy. Na przykład stentgraft o średnicy 12 mm może zostać poszerzony do 20 mm, a proteza o średnicy 24 mm – do 30 mm. BeGraft może mieć średnicę od 12 do 24 mm oraz: 19, 29, 38, 48 i 58 mm długości.
Obecnie stosowane są protezy drugiej generacji, w których zwiększono grubość pokrycia ePTFE (od 100 do 200 µm) i szerokość łączników stentu (o około 20%), co znacznie poprawiło właściwości uszczelniające protezy oraz spowodowało zwiększenie siły radialnej stentgraftu. Jak dotąd nie zostały opublikowane żadne duże badania dotyczące skuteczności leczenia koarktacji aorty u dorosłych za pomocą BeGraft Aoric Stent Graft, jednak wstępne doniesienia są obiecujące. Dodatkowo proteza ta jest także zarejestrowana do leczenia zwężeń w obrębie tętnic biodrowych (37).
Podsumowanie
Można przypuszczać, że możliwości wewnątrznaczyniowego leczenia chorób aorty piersiowej we wszystkich jej odcinkach będą coraz większe. Przygotowywane obecnie nowe modele protez wewnątrznaczyniowych, których prezentacja [...]