Stentgrafty stosowane w leczeniu chorób aorty piersiowej – cz. II
E-vita Open Plus (Jotec GMB)
Przełomem w leczeniu złożonych chorób aorty piersiowej było wprowadzenie do leczenia stentgraftu E-vita Open. Zrewolucjonizował on podejście terapeutyczne do rozległych rozwarstwień oraz tętniaków obejmujących wszystkie odcinki aorty piersiowej, łącząc w sobie elementy chirurgii klasycznej i operacji wewnątrznaczyniowej. Pierwszy z modeli tego stentgraftu wprowadzono w 2005 r., a w 2014 r. został on zastąpiony przez aktualnie stosowany model E-vita Open Plus.
Urządzenie jest połączeniem klasycznej poliestrowej protezy naczyniowej ze stentgraftem. Taka konstrukcja pozwala na zaopatrzenie podczas jednej operacji patologii zarówno w zakresie aorty wstępującej, łuku, jak i aorty zstępującej, w zależności od sytuacji klinicznej. Procedura ta nosi nazwę zamrożonej trąby słonia.
Ze względu na konieczność całkowitego zamknięcia aorty piersiowej procedura jest wykonywana w krążeniu pozaustrojowym. Przez tętnicę udową wprowadzony zostaje prowadnik, po którym od strony aorty zostanie wprowadzony stentgraft. Dostęp do aorty piersiowej uzyskuje się przez przecięcie mostka. Aorta piersiowa zostaje odcięta w jej części wstępującej, wraz z łukiem oraz początkowym odcinkiem aorty zstępującej. Przepływ w tętnicach domózgowych utrzymywany jest poprzez krążenie pozaustrojowe dzięki kaniulacji tętnicy pachowej prawej, a następnie poprzez kaniulacje i włączenie do krążenia pozaustrojowego lewej tętnicy szyjnej wspólnej i tętnicy podobojczykowej.
Prowadnik wprowadza się przez tętnicę udową w polu operacyjnym przez przeciętą aortę. Od strony aorty po prowadniku wprowadza się i implantuje stentgraft. Na granicy stentgraftu i pozbawionego stentów fragmentu dakronowej protezy naczyniowej znajduje się specjalny kołnierz ułatwiający wytworzenie w tym miejscu zespolenia z aortą. Jest [...]