Środki ochrony indywidualnej przed zagrożeniami... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plŚrodki ochrony indywidualnej przed zagrożeniami... - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Środki ochrony indywidualnej przed zagrożeniami biologicznymi

opm-srodki-ochrony-indywidualnej1
fot. iStock

Środki ochrony indywidualnej PPE to podstawowy sprzęt przeznaczony do ochrony personelu medycznego przed czynnikami wysoce zakaźnymi. Szeroki wybór różnych form ochrony indywidualnej pozwala na dostosowanie go do specyfiki zadań podejmowanych na danym stanowisku pracy w szpitalu.

Pandemia zakażeń SARS-CoV-2 na świecie zmieniła podejście personelu medycznego do środków ochrony indywidualnej PPE (ang. personal protective equipment) i do zarządzania bezpieczeństwem w oddziałach szpitalnych. Pojawienie się czynnika wysoce zakaźnego wymusiło zachowanie szczególnej ostrożności w kontakcie z pacjentem chorym lub podejrzanym o zachorowanie. Zastosowanie zbiorowych zasad ochrony i środków ochrony indywidualnej stało się obecnie koniecznością. Rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej przebiega według prawa łańcucha epidemicznego składającego się z trzech podstawowych elementów − źródła zakażenia, dróg przenoszenia, wrażliwej populacji. W tej populacji funkcjonuje i wykonuje swoje zadania personel medyczny służb ratunkowych i ochrony zdrowia.

Podstawową drogą przenoszenia koronawirusa SARS-CoV-2 jest droga kropelkowa, w mniejszym stopniu droga powietrzna (unoszone w powietrzu bioaerozole, pyły zawierające wirusa) i kontaktowa, poprzez przeniesienie wirusa bezpośrednio ze skażonych powierzchni [1]. Wrotami zakażenia organizmu są usta i nos, do których materiał wysoce zakaźny trafi a w czasie oddychania, lub gdy jest przenoszony poprzez skażone przedmioty lub części ciała (brudne palce) dotykające ust lub nosa [2, 3].

Ochrona personelu medycznego przed czynnikami biologicznymi przebiega wielotorowo. Pełne ograniczenie kontaktów z pacjentami, ze [...]

Ten materiał dostępny jest dla Subskrybentów.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną Subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

652 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy