Sprzęt medyczny w obliczu pandemii COVID-19: indeks... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSprzęt medyczny w obliczu pandemii COVID-19: indeks... - dlaszpitali.pl

Sprzęt medyczny w obliczu pandemii COVID-19 – indeks priorytetów

OPM_3_20_temat_numeru_SPRZET_MEDYCZNY_W_OBLICZU_PANDEMII_iStock-1204584824fot. iStock

Do walki z wirusem SARS-CoV-2 trzeba być odpowiednio przygotowanym − posiadać niezbędną liczbę i odpowiednie typy sprzętu medycznego. Niniejszy artykuł przedstawia indeks priorytetów sprzętu medycznego niezbędnego do walki z COVID-19, stworzony na podstawie ogólnoświatowych wytycznych towarzystw naukowo-lekarskich w zakresie leczenia pacjentów zakażonych.

Pierwsze doniesienia dotyczące szybko rozwijającej się epidemii wynikającej z zakażenia dotychczas nieznanym wirusem pochodziły z Chin. Targowisko w Wuhan – traktowane jako zalążek obecnej pandemii − znajduje się w chińskiej prowincji Hubei. Pod koniec 2019 roku właśnie w tym mieście stwierdzono chorobę, która przypominała objawami zapalenie płuc, ale z nieznanym dotąd tempem rozprzestrzeniania się, przebiegiem i śmiertelnością. 7 stycznia 2020 roku wyizolowano nieznany dotychczas typ koronawirusa (novel coronavirus – nCoV; 2019-nCov). Aktualnie wirusa określa się jako SARS-CoV-2. COVID-19 to jednostka chorobowa wywołana przez SARS-CoV-2. Pierwotnie choroba nie miała nazwy i posługiwano się określeniami typu „zachorowanie z powodu zakażenia koronawirusem z Wuhan” bądź „choroba wywołana przez koronawirus”. Określenie COVID-19 zostało ogłoszone przez WHO i obowiązuje oficjalnie od 11 lutego 2020 roku. „CO” w określeniu oznacza koronę (ang. corona), „VI” – wirus (ang. virus), „D” chorobę (ang. disease</...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

Otrzymasz dostęp do:
  • wybranych artykułów merytorycznych z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • praktycznych wskazówek oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali,
  • komentarzy ekspertów, aktualności z branży oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w ochronie zdrowia,
  • raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
zarejestruj się