Rewolucje prawne na SOR-ach – co się zmienia?
System segregacji pacjentów – TOPSOR
Od 1 października 2019 r. w wybranych SOR-ach wprowadzono system segregacji pacjentów. W skrócie, system TOPSOR ma na celu zsynchronizowanie momentu przyjęcia pacjenta z czasem oczekiwania na leczenie. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia, w ten sposób mamy dążyć do maksymalnego skrócenia czasu oczekiwania na pomoc medyczną.
System może być realizowany w dwojaki sposób – poprzez nadawanie pacjentom biletów lub generowanie kolorowych opasek. Automatycznie pacjent będzie wiedział, do której grupy należy i jaki jest przewidywany czas między przyjęciem a kontaktem z lekarzem. Jednak co to znaczy, że pacjent automatycznie będzie wiedział, do której grupy należy? Przewidywany jest robot, który będzie segregował ludzi? Oczywiście, że nie. Na SOR-ach wprowadzono system tzw. triażu, czyli wstępnej selekcji. W wielu placówkach funkcjonuje to już od wielu lat, ale zdecydowanie nadal istnieje potrzeba prawnej regulacji tego zjawiska. SOR nie może być traktowany jak przychodnia, w której decydujące znaczenie ma to, kto pierwszy stanął w kolejce. W tym miejscu to zupełnie inne czynniki mają przybrać charakter decydujących. I właśnie do tego ma się sprowadzać triaż. Po nim pacjent może być przydzielony do jednej z następujących grup:
- kolor czerwony oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem;
- kolor pomarańczowy oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut;
- kolor żółty oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut;
- kolor zielony oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut;
- kolor niebieski oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut.
Dodatkowo, aby ułatwi...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online