Rewolucje prawne na SOR-ach – co się zmienia? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRewolucje prawne na SOR-ach – co się zmienia? - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Rewolucje prawne na SOR-ach – co się zmienia?

OPM_1_20_rozporządzenie-ministra-zdrowia-w-sprawie-szpitalnego-oddzialu-ratunkowego
fot. iStock

Obowiązujące od lipca rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego jest pewną rewolucją wśród regulacji prawnych. Artykuł stanowi przegląd najważniejszych zmian wprowadzonych w rozporządzeniu.

Od 1 lipca 2019 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (dalej: Rozporządzenie), co stanowi pewnego rodzaju rewolucję wśród regulacji prawnych, które zdążyły pokryć się już legislacyjnym kurzem. Dla przypomnienia, ostatnie rozporządzenie z zakresu tej problematyki pochodzi z 2011 roku, więc niewątpliwie wymagało odświeżenia.

Zmiany mają na celu ujednolicenie działania szpitalnych oddziałów ratunkowych na terenie całego kraju, wprowadzając między innymi wspólny system segregacji medycznej czy nowe rozwiązania dotyczące systemu zarządzania oddziałem. Przedmiotowe Rozporządzenie określa także kwestie kadrowe oraz, co ciekawe, wymagania dotyczące lokalizacji SOR-ów w strukturze szpitala.

Kogo możemy przyjąć na SOR?

Po pierwsze, pacjentów, którzy zgłoszą się na oddział samodzielnie. Ponadto osoby przetransportowane odpowiednio przez: zespoły ratownictwa medycznego, jednostki współpracujące z systemem, zespoły wyjazdowe (zabezpieczające imprezy masowe), zespoły lotnicze lub podmioty realizujące transport sanitarny na podstawie zlecenia lekarza w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Co ważne, z Rozporządzenia wprost wynika, że na SOR-ze nie odbywają się przyjęcia osób skierowanych na leczenie szpitalne w trybie planowym (a w praktyce różnie z tym bywa, zwłaszcza w zakresie roszczeń i oczekiwań z tym związanych).

[...]

Ten materiał dostępny jest dla subskrybentów Premium.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

650 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy