Rewolucje prawne na SOR-ach – co się zmienia?
Obowiązujące od lipca rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego jest pewną rewolucją wśród regulacji prawnych. Artykuł stanowi przegląd najważniejszych zmian wprowadzonych w rozporządzeniu.
Od 1 lipca 2019 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (dalej: Rozporządzenie), co stanowi pewnego rodzaju rewolucję wśród regulacji prawnych, które zdążyły pokryć się już legislacyjnym kurzem. Dla przypomnienia, ostatnie rozporządzenie z zakresu tej problematyki pochodzi z 2011 roku, więc niewątpliwie wymagało odświeżenia.
Zmiany mają na celu ujednolicenie działania szpitalnych oddziałów ratunkowych na terenie całego kraju, wprowadzając między innymi wspólny system segregacji medycznej czy nowe rozwiązania dotyczące systemu zarządzania oddziałem. Przedmiotowe Rozporządzenie określa także kwestie kadrowe oraz, co ciekawe, wymagania dotyczące lokalizacji SOR-ów w strukturze szpitala.
Kogo możemy przyjąć na SOR?
Po pierwsze, pacjentów, którzy zgłoszą się na oddział samodzielnie. Ponadto osoby przetransportowane odpowiednio przez: zespoły ratownictwa medycznego, jednostki współpracujące z systemem, zespoły wyjazdowe (zabezpieczające impre...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online