Radiologia w ocenie radiologów i specjalistów wybranych specjalności

PLTR przeprowadził ankietowe badanie, którego celem było określenie roli radiologii w medycynie przez radiologów, jak i lekarzy wybranych specjalności, reprezentatywnych dla środowiska medycznego.
Odkrycie nowego rodzaju promieniowania dokonane przez Wilhelma Conrada Röntgena od razu znalazło zastosowanie w medycynie. Co więcej, od samego początku zdano sobie sprawę z użyteczności nowej specjalności, jaka w związku z tym powstała – radiologii. W miarę rozwoju diagnostyki obrazowej dokonywano analiz rzeczywistego wykorzystania radiologii przez inne dyscypliny kliniczne, a także oceny wiarygodności wyników procedur diagnostycznych. Takie analizy były dokonywane także przez Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne (PLTR). Pierwsza próba oceny pochodzi z roku 1928, a dokonał jej docent Zygmunt Grudziński, ówczesny prominentny radiolog. Opinie, jakie przedstawił, nie były optymistyczne: „największy wreszcie odsetek lekarzy polskich nie trudził się i nie trudzi zapoznawaniem się z zasadami radjologji lekarskiej i albo nie korzysta w swej działalności wcale z jej usług, albo ogranicza się na odczytywaniu orzeczeń fachowców i na skierowaniu do nich swoich chorych w celach rozpoznawczych i leczniczych”.
Co więcej, Grudziński miał zastrzeżenia co do prawidłowego sposobu kierowania na badania rentgenowskie, skoro pisał: „wielu jest i takich lekarzy w Polsce, którzy nie znają nawet wskazań do zabiegów rozpoznawczych i leczniczych w dziedzinie radiologii i nie wiedzą, co ona dać im może”. Autor źle [...]