Przygotowanie instrumentarium medycznego do ponownego użycia poprzez mycie i dezynfekcję
Skuteczne mycie w procesie przygotowania instrumentarium jest warunkiem skutecznej sterylizacji. Normy międzynarodowe i krajowe wskazują, że powinno się stosować tylko walidowane metody mycia i dezynfekcji.
Instrumentarium medyczne w każdym szpitalu ma istotną wartość. Aby zachować funkcjonalność instrumentów medycznych, należy właściwie postępować w ich przygotowaniu do ponownego użytkowania.
Na przygotowanie wyrobów medycznych składa się kilka głównych etapów: przygotowanie wstępne, mycie-dezynfekcja, kontrola czystości, sprawdzanie działania, naprawy i konserwacje, oznaczanie, sterylizacja.
Skuteczne mycie w procesie przygotowania instrumentarium jest warunkiem skutecznej sterylizacji. Normy międzynarodowe i krajowe (EN ISO-DIN 15883) wskazują, że powinno się stosować tylko walidowane metody mycia i dezynfekcji. Do takich zaliczamy obróbkę maszynową.
Materiały
Dobór materiałów do produkcji narzędzi jest uzależniany od zakresu używania. Narzędzia chirurgiczne wytwarzane są najczęściej ze stali hartowanej, co daje im wysoką wytrzymałość i elastyczność oraz antykorozyjność.
W przypadku narzędzi stosowanych w&n...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online