Przychodnie wielospecjalistyczne
Rodzaje przychodni
W naszej praktyce projektowej tworzyliśmy wiele typów przychodni, które poniżej zostaną scharakteryzowane. Wszystkie muszą spełniać ogólne przepisy budowlane, pożarowe i sanitarne, jak również rozporządzenia ministra zdrowia i posiadać pozytywną opinię rzeczoznawców sanepidu i d.s. pożarowych.
- przychodnie podstawowe
Najbardziej typowym zadaniem projektowym w tej dziedzinie są wielospecjalistyczne przychodnie pierwszego kontaktu. W założeniu mają służyć wielu specjalnościom medycznym i pacjentom z różnymi problemami. Często projektuje się gabinety typowe, o uniwersalnych kształtach i wyposażeniu, pozwalające na elastyczne zarządzanie i przydzielanie ich różnym lekarzom w zależności od dnia lub godziny przyjęć. W mniejszych przychodniach, tzw. POZ, występuje dodatkowo gabinet zabiegowy – często służący też jako punkt pobrań, ew. punkt szczepień.
- duże przychodnie wielospecjalistyczne
W większych przychodniach dochodzą gabinety specjalistyczne, np. ginekologiczne, urologiczne (z kabinami higieniczno-sanitarnymi), okulistyczne (z pomieszczeniem zaciemnionym), czasami większe specjalistyczne sale zabiegowe o warunkach higienicznych zbliżonych do sal operacyjnych.
Często program dużych przychodni jest uzupełniany o diagnostykę – od najprostszej – USG, poprzez diagnostykę kardiologiczną, podstawową diagnostykę laboratoryjną, aż po ciężką diagnostykę obrazową RTG, CT, MRI.
Przychodnie zawierające część pediatryczną muszą mieć zaprojektowane oddzielne wejście i umożliwiać korzystanie z placówki bez kontaktu z dorosłymi pacjentami. Możliwe jest jednak korzystanie przez dzieci z gabinetów specjalistycznych, a szczególnie z diagnostyki. Wymagany jest tu jednak albo rozdział czasowy, albo niekolidujące trakty komunikacyjne.
Prace naukowców amerykańskiego CHD (The Center for Health Design1), oparte na analizie pracy przychodni o profilu psychiatrycznym dowodzą, że celowym staje się łączenie [...]