Przestrzeganie procedur w bloku operacyjnym w okresie przedoperacyjnym, śródoperacyjnym i pooperacyjnym

Wewnętrzne dokumenty regulujące pracę w bloku operacyjnym (procedury, instrukcje) mają na celu ujednolicenie opieki, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pacjenta i personelu, w tym bezpieczeństwa prawnego, oraz zmniejszenie awaryjności sprzętu.
Blok operacyjny jest miejscem, które generuje największe zyski i jedne z największych, jeśli nie największe, kosztów szpitala. Aparatura, specjalistyczne narzędzia, implanty i inne niezbędne wyroby medyczne potrzebne podczas operacji są nie tylko kosztowne, ale i coraz bardziej skomplikowane w użyciu. Podobnie rzecz się ma z rodzajami operacji – powstają nowe metody, do których należy się odpowiednio przygotować. Niniejsza praca ma na celu zaproponowanie swego rodzaju propozycji co do opracowania koniecznych procedur potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi oraz bezpiecznego przebiegu operacji. Okres przedoperacyjny należy rozumieć jako czas od wprowadzenia pacjenta do pomieszczeń w bloku operacyjnym do momentu znieczulenia go. Okres śródoperacyjny rozumiany jest jako czas od dezynfekcji pola operacyjnego do założenia opatrunku. Okres pooperacyjny rozumiany jest jako czas od momentu zakończenia operacji do momentu wprowadzenia następnego pacjenta do bloku operacyjnego.
Dlaczego potrzebne są procedury?
W bloku operacyjnym pracują różne kategorie pracowników. Najogólniej można ich podzielić na pracowników stałych i przychodzących. Do pierwszej kategorii należą pielęgniarki operacyjne i pielęgniarki anestezjologiczne oraz osoby sprzątające. Tam, gdzie codziennie wykonuje się zabiegi z użyciem ramienia C, powinien być zatrudniony technik elektroradiologii. W coraz większej liczbie bloków operacyjnych [...]