Przestrzeganie procedur w bloku operacyjnym w okresie przedoperacyjnym, śródoperacyjnym i pooperacyjnym - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPrzestrzeganie procedur w bloku operacyjnym w okresie przedoperacyjnym, śródoperacyjnym i pooperacyjnym - dlaszpitali.pl

OPM_1_23_Joanna_Borzecka_PROCEDURY_W_BLOKU_OPERACYJNYM_iStock-1306095259fot. iStock

Wewnętrzne dokumenty regulujące pracę w bloku operacyjnym (procedury, instrukcje) mają na celu ujednolicenie opieki, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pacjenta i personelu, w tym bezpieczeństwa prawnego, oraz zmniejszenie awaryjności sprzętu.

Blok operacyjny jest miejscem, które generuje największe zyski i jedne z największych, jeśli nie największe, kosztów szpitala. Aparatura, specjalistyczne narzędzia, implanty i inne niezbędne wyroby medyczne potrzebne podczas operacji są nie tylko kosztowne, ale i coraz bardziej skomplikowane w użyciu. Podobnie rzecz się ma z rodzajami operacji – powstają nowe metody, do których należy się odpowiednio przygotować. Niniejsza praca ma na celu zaproponowanie swego rodzaju propozycji co do opracowania koniecznych procedur potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi oraz bezpiecznego przebiegu operacji. Okres przedoperacyjny należy rozumieć jako czas od wprowadzenia pacjenta do pomieszczeń w bloku operacyjnym do momentu znieczulenia go. Okres śródoperacyjny rozumiany jest jako czas od dezynfekcji pola operacyjnego do założenia opatrunku. Okres pooperacyjny rozumiany jest jako czas od momentu zakończenia operacji do momentu wprowadzenia następnego pacjenta do bloku operacyjnego.

Dlaczego potrzebne są procedury?

W bloku operacyjnym pracują różne kategorie pracowników. Najogólniej można ich podzielić na pracowników stałych i prz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp