Projektowanie i wyposażenie oddziału ginekologiczno-położniczego
Wyposażenie oddziału
Ginekologia
Wyposażenie oddziału w przypadku ginekologii powinno przewidywać, analogicznie do wydziału zabiegowego, pełne wyposażenie dla pacjentek leżących, przed zabiegiem i po nim, łóżka podnoszone elektrycznie oraz systemy pochwytów w pomieszczeniach sanitarnych. Systemy pochwytów ściennych powinny znaleźć się także na korytarzach.
Położnictwo
Przy I stopniu referencyjności położnictwa obligatoryjne jest wyposażenie jednostki w aparat USG oraz aparat do KTG, a także możliwość pełnego monitoringu dla porodów powikłanych. Na rynku sprzętu i wyposażenia medycznego pojawiają się sprzęty stale udoskonalane i ułatwiające personalizowanie potrzeb pacjentek rodzących urządzenia. Przykładowymi i coraz częściej stosowanymi są: regulowane łóżka porodowe, których funkcje umożliwiają zmiany pozycji horyzontalnej, piłki, worki sako, które pozwalają na przyjęcie pozycji siedząco-kucznej oraz koło porodowe pozwalajace na przyjęcie każdej pozycji porodowej: pionowej, siedzącej, klęczącej i kucznej. W samej sali porodowej powinny też znaleźć się drabinki i łatwy dostęp do indywidualnego węzła sanitarnego wyposażonego w wannę/prysznic.
Wyposażenie pokoju do porodów rodzinnych powinno przewidzieć meble przeznaczone dla osób towarzyszących, np. fotele rozkładane.
Pokoje łóżkowe, w których będą się znajdować noworodki, muszą być wyposażone w stanowiska do ich mycia i pielęgnacji.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online