Procedura dotycząca aparatury medycznej – jak ją opracować, aby usprawnić procesy związane z aparaturą?
Kto, co, jak, kiedy?
Jeżeli mamy już określony cel, następnym krokiem będzie zdefiniowanie obszaru stosowania procedury. W przypadku procedury dotyczącej bezpiecznej eksploatacji aparatury medycznej zakres jej stosowania będzie bardzo szeroki – ogólnoszpitalny: od użytkowników poprzez kierowników działów, aż po dyrektorów poszczególnych pionów.
Następnie powinniśmy skupić się na zakresie obowiązków poszczególnych pracowników, a także na określeniu lidera procesu. W tym celu powinniśmy bliżej przyjrzeć się zakresowi odpowiedzialności personelu medycznego i technicznego, oczywiście w zakresie opieki nad aparaturą medyczną, i określić podstawowe zadania:
- użytkowników,
- kierowników danych jednostek organizacyjnych (dysponentów sprzętu),
- inżyniera klinicznego/specjalisty ds. aparatury medycznej (sekcji aparatury medycznej).
Precyzyjne zdefiniowanie odpowiedzialności w zakresie prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji sprzętu medycznego znacząco ułatwia późniejsze korzystanie z procedury. Umożliwia bowiem szybkie zorientowanie się w sytuacji oraz przybliżenie zakresu obowiązków poszczególnych osób. Dzięki zdefiniowaniu obowiązków nie dochodzi do „zacierania się” odpowiedzialności i każdy wie, jak postępować. Powinniśmy spojrzeć na cały proces na zasadzie ścisłej współpracy zespołowej, a dalej przypisać poszczególne zadania do danych osób (stanowisk).
Należy zatem zdecydować, kto odpowiada za:
- zgłoszenia urządzeń do firm w celu przeprowadzenia przeglądu technicznego lub jego naprawy,
- poinformowanie inżyniera klinicznego o awarii urządzenia,
- zabezpieczenie urządzenia przed użyciem w przypadku jego awarii,
- powiadomienie o przesunięciu sprzętu do innej komórki organizacyjnej,
- prowadzenie dokumentacji technicznej aparatury itd.
[...]