Rozszerzenie zakresu czynności zawodowych pielęgniarki w ostatnim dziesięcioleciu w Polsce
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne (Dz.U. z 2018 r., poz. 299) określa:
- wykaz substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki,
- wykaz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki (tylko dieta eliminacyjna mlekozastępcza – hydrolizaty białek mleka),
- wykaz wyrobów medycznych, na które pielęgniarki mają prawo wystawiać recepty i zlecenia,
- wykaz badań diagnostycznych, na które pielęgniarki mają prawo wystawiać skierowania.
Porada specjalistyczna (AOS)
Kolejne istotne zmiany dla pielęgniarek to wprowadzenie w 2019 r. odrębnego świadczenia gwarantowanego w systemie publicznego ubezpieczenia zdrowotnego – porady pielęgniarskiej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Świadczenie specjalistyczne to świadczenie opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Ambulatoryjna opieka oznacza udzielanie przez świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej osobom niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych.
Do wykazu świadczeń AOS dodano poradę pielęgniarską w następujących zakresach:
- porada pielęgniarska – chirurgia ogólna,
[...]