Medycyna laboratoryjna – przegląd nowych regulacji ustawowych

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Medycyna laboratoryjna – przegląd nowych regulacji ustawowych

Podstawowe zasady wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego

Zgodnie z zasadą generalną wyrażoną w u.m.l. diagnosta laboratoryjny powinien wykonywać swój zawód z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej (uchwalanej przez samorząd zawodowy) oraz z wykorzystaniem wskazań aktualnej wiedzy medycznej.

Diagnosta laboratoryjny może wykonywać czynności medycyny laboratoryjnej po uzyskaniu zgody na ich wykonanie na zasadach określonych w Ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wykonywanie czynności medycyny laboratoryjnej bez powyższej zgody jest dopuszczalne, jeżeli konieczne jest niezwłoczne wykonanie badań diagnostycznych, a ze względu na stan zdrowia lub wiek pacjent nie może wyrazić zgody i nie ma możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym. Decyzję o wykonywaniu czynności medycyny laboratoryjnej w wyżej wskazanych okolicznościach diagnosta laboratoryjny podejmuje na pisemne zlecenie lekarza lub lekarza dentysty leczącego pacjenta, odnotowane w dokumentacji medycznej tego pacjenta.

Diagnosta laboratoryjny jest obowiązany na zasadach określonych w Ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta:

  1. informować pacjenta o jego prawach określonych w tej ustawie;
  2. udzielać informacji o stanie zdrowia pacjenta, w zakresie udzielanych przez niego świadczeń zdrowotnych oraz zgodnie z posiadanymi przez niego uprawnieniami;
  3. zachowywać w tajemnicy informacje związane z pacjentem, uzyskane od lekarza lub lekarza dentysty leczącego pacjenta w związku z wykonywaniem zawodu.

Diagnosta laboratoryjny bierze [...]

Ten materiał dostępny jest dla Subskrybentów.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną Subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy