Praktyczne aspekty ochrony radiologicznej w rentgenodiagnostyce
fot. istock
Pomimo że promieniowanie jonizujące może stwarzać pewne zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia człowieka, przy zachowaniu właściwych środków ostrożności, czyli przestrzeganiu zasad ochrony radiologicznej, można zminimalizować ryzyko negatywnych skutków jego działania. Należy jednak zwrócić uwagę na podejmowanie w tym celu kompleksowych działań o charakterze organizacyjnym, technicznym i administracyjnym.
Zadaniem ochrony radiologicznej, zgodnie z definicją przywołaną w Ustawie Prawo atomowe, jest zapobieganie narażeniu ludzi i skażeniu środowiska, a w przypadku braku możliwości zapobieżenia takim sytuacjom – ograniczenie ich skutków do poziomu tak niskiego, jak tylko jest to rozsądnie osiągalne, przy uwzględnieniu czynników ekonomicznych, społecznych i zdrowotnych.
Organizacja ochrony radiologicznej
Organizacja ochrony radiologicznej, także w Polsce, oparta jest na systemie licencjonowania, zgodnie z którym używanie promieniowania jonizującego jest dozwolone tylko w określonych celach, wyłącznie przez osoby do tego upoważnione i w miejscach do tego wyznaczonych oraz zabezpieczonych. Obowiązuje również ograniczanie dawek poprzez wprowadzenie trzech podstawowych zasad, czyli uzasadnienia korzystania ze źródeł promieniowania, optymalizacji ochrony przed promieniowaniem oraz przestrzegania przepisów dotyczących dawek granicznych.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online