Stoły operacyjne − jakie kryteria wyboru wziąć pod uwagę?
System mocowania akcesoriów oraz blatów do stołu
Każda operacja, wykonywana nawet z tej samej specjalizacji, może wymagać użycia innych akcesoriów montowanych do stołu, szczególnie przy operacjach ortopedycznych, w których mnogość stosowanego wyposażenia jest zdecydowanie większa w stosunku do innych specjalizacji. W celu sprawnego i bezproblemowego montażu oraz demontażu poszczególnych akcesoriów producenci stosują różne rozwiązania, które ograniczają liczbę akcji wykonywanych podczas ich mocowania. Podobnie jest przy mocowaniu segmentów blatu stołu. Im mniej akcji, odkręcania oraz przykręcania, tym lepiej. Niektórzy producenci stosują rozwiązania, które umożliwiają montaż oraz demontaż niektórych segmentów za pomocą jednego ruchu.
Aby określić, który rodzaj mocowania akcesoriów oraz blatów do stołu jest dla naszej jednostki najlepszy, powinniśmy go ustalić na etapie testowania różnych rozwiązań.
Regulacja segmentów blatu stołu
Zakresy regulacji oraz sposób regulacji odpowiednich segmentów powinniśmy dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb, specjalizacji oraz zdolności finansowych naszej jednostki. Rodzaje sposobów realizacji ruchów możemy podzielić na mechaniczne oraz hydrauliczne. W przypadku regulacji hydraulicznej należy pamiętać o systematycznej wymianie oleju. Obie z wyżej wymienionych regulacji mogą i w większości ruchów są wspomagane silnikiem elektrycznym.
Systemy antykolizyjne
Niektóre stoły operacyjne są wyposażone w softwarowe systemy antykolizyjne. Ich działanie polega na tym, że komputer stołu, znając jego położenie w pionie i poziomie oraz kąt regulacji przechyłów, oblicza, czy [...]