Stoły operacyjne − jakie kryteria wyboru wziąć pod uwagę?
Najważniejsze parametry techniczne i funkcjonalne
Na wstępie niniejszego artykułu podkreśliłem, że dokonując wyboru stołów operacyjnych, powinniśmy stać się świadomym klientem. W tym celu oprócz określenia specjalizacji wykonywanych przez naszą jednostkę operacji powinniśmy zaznajomić się z najważniejszymi parametrami technicznymi oraz funkcjonalnymi. Poniżej postaram się je opisać.
Rodzaj stołu operacyjnego
Obecnie na rynku wyróżnia się mobilne oraz stacjonarne stoły operacyjne. Jak już wcześniej wspomniałem w części Specjalizacje i podział stołów operacyjnych, w celu zapewnienia możliwie jak największej stabilności stołów operacyjnych na salach hybrydowych stosuje się rozwiązania z kolumną na stałe przytwierdzoną do podłoża. Daje nam to możliwość bardzo precyzyjnego ustalenia osi stołu operacyjnego względem współpracującego z nim urządzenia. W przypadku bloków operacyjnych, w których często transportuje się stół w sali operacyjnej lub gdy stołem wyjeżdża się poza obręb sali operacyjnej, niezbędne jest zastosowanie rozwiązania z obiema osiami skrętnymi. Umożliwi to swobodę podczas manewrowania stołem operacyjnym. Ponadto dla jednostek, w których pokonuje się duże odległości stołem operacyjnym oraz wykonuje się częste jego przemieszczenia, warto zastanowić się nad wyborem rozwiązania z czwartym lub piątym kołem zmotoryzowanym.
Podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania powinniśmy również uwzględnić wszelkie nierówności podłoża, po którym będzie poruszał się zakupiony stół operacyjny. W związku z tym należy zwrócić uwagę na średnicę kół zastosowanych w wybieranym rozwiązaniu.