Stoły operacyjne − jakie kryteria wyboru wziąć pod uwagę?
Podstawa prawna
Przed określeniem konfiguracji i parametrów technicznych konieczne jest, aby wybierane przez użytkownika stoły operacyjne spełniały wymagania stawiane przez Ustawę o wyrobach medycznych z dnia 20 maja 2010 roku (2) oraz Dyrektywę rady 93/42/EWG z dnia 14 czerwca 1993 roku dotyczących wyrobów medycznych (3). Od 26 maja 2020 r. bezwzględnie obowiązującym aktem prawnym dotyczącym wyrobów medycznych będzie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 roku w sprawie wyrobów medycznych (4). W oparciu o regułę 12 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 listopada 2010 roku w sprawie sposobu klasyfikowania wyrobów medycznych stoły operacyjne zalicza się do klasy I (5).
Procedura postępowania podczas wyboru stołów operacyjnych
Postępowanie podczas wyboru stołów operacyjnych nie różni się niczym od dowolnej procedury zakupowej sprzętu i aparatury medycznej. Każda jednostka opieki zdrowotnej posiada własny opracowany proces zakupowy. W niniejszym artykule postaram się przedstawić sposób postępowania oparty na czterech głównych etapach:
a. określenie rodzaju, typu oraz podstawowych wymagań kupowanego asortymentu,
b. dialog techniczny,
c. testowanie,
d. przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia.
Określenie rodzaju, typu oraz podstawowych wymagań kupowanego asortymentu
W przypadku budowy nowego bloku operacyjnego, przed wyborem stołów powinniśmy określić specjalizacje operacji, jakie będziemy wykonywać na stołach operacyjnych. Gdy nasza jednostka specjalizuje się w wykonywaniu operacji z [...]