Po co nam ten technolog?!
Zdobywanie informacji – trudne zadanie dla technologa
Praca technologa jest pracą z powołania. Nikt nas nie kształci ani nie daje uprawnień. Po upadku struktur związanych z pracami studialnymi i prowadzeniem specjalistycznych szkoleń (taką rolę pełnił swego czasu Dział Studialny przy Biurze Studiów i Projektów Służby Zdrowia) powstała na rynku pustka. W naszym kraju pracuje czynnie jedynie kilkunastu doświadczonych technologów.
Wiedzę projektant technologii zdobywa samodzielnie i jeśli ma chęci oraz zapał do pracy, umiejętnie połączy oczekiwania inwestora, użytkownika i wszystkich wymaganych przepisów i norm. Nieustannie powstają nowe specjalności, nowe technologie, i tak jak lekarze specjaliści, tak i my musimy poszukiwać źródeł informacji, posiłkując się artykułami w specjalistycznych periodykach medycznych, jak np. „Ogólnopolski Przegląd Medyczny”, wewnętrznych informacjach ministerialnych, nowych przepisach i oczywiście w Internecie.
Wyjściowym źródłem do rozpoczęcia pracy przy projektowaniu zawsze pozostaje dla nas jednak bezpośredni przyszły użytkownik. Dużym wsparciem są też dla nas dostawcy urządzeń specjalistycznych – to dzięki nim zdobywamy wiedzę o nowych urządzeniach.
Podsumowanie
Technolog medyczny jest branżystą – tak jak pozostali uczestnicy projektu. Tak jak trudno wyobrazić sobie szpital wykonany bez projektu wentylacji i klimatyzacji, tak niestety zdarzają się projekty wykonane bez projektu technologii.
Jest on przy tego typu opracowaniach niezbędny jako branża i należy w wymogach PFU umieszczać go w wykazie opracowań projektowych.
[...]