Organizacja i funkcjonowanie oddziału neonatologii - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOrganizacja i funkcjonowanie oddziału neonatologii - dlaszpitali.pl

Organizacja i funkcjonowanie oddziału neonatologii

OPM_5_19_ORGANIZACJA_I_FUNKCJONOWANIE_ODDZIALU_NEONATOLOGII_iStock_856989988.jpgfot. iStock

Opieka nad dzieckiem na oddziałach neonatologicznych powinna być skoncentrowana na delikatnym i profesjonalnym wykonywaniu czynności diagnostycznych, terapeutycznych i pielęgnacyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami, z zachowaniem zasad aseptyki i antyseptyki oraz z uwzględnieniem stanu zdrowia noworodka.

Pomimo dobrze rozwiniętej opieki perinatalnej, odsetek urodzeń wcześniaków jest dość stabilny w ciągu ostatnich lat i wynosi 6-7%, ma to istotny wpływ na liczbę noworodków leczonych w oddziałach neonatologii i intensywnej terapii noworodka. Noworodki przedwcześnie urodzone często wymagają długotrwałej opieki i rehabilitacji (11).

Obowiązujący w Polsce, USA, Kanadzie i rozwiniętych krajach Europy trójpoziomowy system opieki perinatalnej w swoich założeniach ma zrównanie szans leczenia noworodków, szczególnie przedwcześnie urodzonych, niezależnie od miejsca zamieszkania (3, 15).

Program Poprawy Opieki Perinatalnej

Program Poprawy Opieki Perinatalnej realizowany w Polsce od 1997 roku, w znaczący sposób wpłynął na obniżenie umieralności okołoporodowej dzieci. Spowodował wprowadzenie t...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp