Oddziały intensywnego nadzoru kardiologicznego (CCU)...- Strona 2 z 5 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOddziały intensywnego nadzoru kardiologicznego (CCU)...- Strona 2 z 5 - dlaszpitali.pl

Oddziały intensywnego nadzoru kardiologicznego − aktualne rozwiązania technologiczne

Wizja prof. Askanasa sprzed ponad 40 lat jest ciągle aktualna. Chociaż od tego czasu poszerzyły się znacznie wskazania do intensywnej terapii kardiologicznej. Wskazaniem są nie tylko ostre zespoły wieńcowe oraz zaburzenia rytmu i przewodzenia, ale również inne stany naglące: ostra niewydolność serca, wstrząs kardiogenny, zatorowość płucna, rozwarstwienie aorty, stany naglące związane z nadciśnieniem tętniczym, chorzy wymagający pilnej operacji kardiochirurgicznej. Rola oddziałów intensywnej terapii kardiologicznej jest uzależniona od zakresu świadczeń udzielanych w oddziałach kardiologicznych; najprościej można by mówić o referencyjności, ale ta ciągle nie jest w Polsce wprowadzona.

W 2018 roku Acute Cardiovascular Care Association (ACCA) Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w swoim stanowisku dotyczącym struktury, organizacji i funkcjonowania oddziałów intensywnej opieki kardiologicznej opisała ich trzypoziomową referencyjność (7). W tab. 1. przedstawiamy za ACCA wskazania do hospitalizacji chorych z ostrymi stanami kardiologicznymi w oddziałach intensywnej opieki kardiologicznej w zależności od poziomu referencyjności. W Polsce od wielu lat omawia się sprawę referencyjności w kardiologii. Wielokrotnie przygotowywane były projekty trzy- i czterostopniowej referencyjności, ale decyzja w tej sprawie nie zapadła. Wyposażenie oddziałów intensywnej terapii jest pochodną zakresu procedur, które mają być tam wykonywane. W tab. 2. przedstawiono proponowane wyposażenie oddziałów o najniższej i najwyższej referencyjności.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.