Oddział intensywnej terapii – inwestycja zaawansowana technologicznie

OIT należy do najdroższych oddziałów w szpitalu zarówno pod względem nakładów niezbędnych do jego utworzenia, jak i w bieżącym funkcjonowaniu. Z tego względu konieczne są optymalne zaplanowanie jego układu, infrastruktury oraz dobór aparatury wykorzystującej możliwości współczesnej technologii i stworzenie optymalnego środowiska pracy dla personelu.
Oddział intensywnej terapii (OIT) cechuje się odmiennym profilem działalności medycznej od zwykłych oddziałów szpitalnych, ukierunkowanych na leczenie stabilnych pacjentów o względnie jednorodnym profilu medycznym. Zadaniem OIT jest wielospecjalistyczne, zespołowe leczenie niestabilnych pacjentów w stanach zagrożenia życia. Pacjenci OIT cechują się zróżnicowanym spektrum problemów medycznych i wymagają leczenia niewydolności wielu układów organizmu. Wyróżnikami OIT są następujące elementy:
- Postępowanie terapeutyczne prowadzone w oparciu o wykorzystanie specjalistycznej aparatury, niezbędnej do wsparcia niewydolnych układów/narządów pacjenta oraz szczegółowego monitorowania parametrów fizjologicznych.
- Gotowość do przeprowadzenia szybkiej diagnostyki, wdrożenia inwazyjnych technik podtrzymywania funkcji organizmu i wykonania nagłych procedur terapeutycznych.
- Gromadzenie, przetwarzanie i analiza wielu danych oraz podejmowanie na ich podstawie niezbędnych decyzji terapeutycznych.
Dodatkowo OIT cechuje obecność specyficznych zagrożeń dla pacjenta wynikających z inwazyjności prowadzonego postępowania medycznego i głębokich zaburzeń fizjologii u pacjentów. Jednymi z najważniejszych są zakażenia wysokoopornymi bakteriami i ich niekontrolowane rozprzestrzenianie. Dlatego każde z rozwiązań dotyczących struktury, wyposażenia bądź organizacji OIT musi zostać przeanalizowane pod kątem jego wpływu na kontrolę zakażeń szpitalnych.
[...]