Od projektu do realizacji – nowoczesne rozwiązania w szpitalu na miarę XXI wieku
VII edycja konferencji „Szpital XXI wieku – planowanie, projektowanie, budowa, działalność” odbyła się 20 października 2022 r. w Warszawie. Konferencja stanowiła płaszczyznę do wymiany doświadczeń związanych z organizacją, projektowaniem, modernizacją, wyposażaniem i funkcjonowaniem takich obszarów, jak: blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii czy centralna sterylizatornia.
Eksperci biorący udział w wydarzeniu omówili kwestie optymalnego projektowania jednostek ochrony zdrowia, uwzględniając efektywność, komfort pracy i bezpieczeństwo, zarówno ze strony personelu, jak i pacjenta. Przedstawili nowoczesne rozwiązania w zakresie sterylizacji, dekontaminacji i obrazowania. Konferencja umożliwiła połączenie wiedzy teoretycznej na temat funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia z praktycznymi rozwiązaniami, bazującymi na wieloletnich doświadczeniach prelegentów.
Wśród uczestników znaleźli się m.in.: dyrektorzy szpitali, dyrektorzy ds. technicznych oraz ds. administracyjnych i ekonomicznych, kierownicy działów eksploatacyjnych, specjaliści ds. aparatury medycznej, osoby zajmujące się obsługą przetargów w szpitalach, architekci, projektanci i technologowie medyczni, a także reprezentanci firm oferujących rozwiązania dla szpitali.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Polską Federację Szpitali, Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych.
Zielone szpitale
Konferencję rozpoczęli Paulina Prencel, redaktor zarządzająca „OPM-u”, oraz Marek Piotrowski, redaktor naczelny, kierownik Działu Aparatury w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, który sprawował także rolę moderatora. Jako pierwszy głos zabrał prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, członek prezydium Europejskiej Federacji Szpitali oraz zarządu Światowej Federacji Szpitali. W swojej prelekcji prof. Fedorowski odpowiedział na pytanie, czy idea zielonych szpitali (Green Hospitals) jest możliwa do realizacji w Polsce. Prelegent wyjaśnił cel powstania koalicji Green Hospital, która propaguje m.in. zmniejszenie śladu węglowego sektora zdrowia oraz dbanie o zrównoważony rozwój, co przyczynia się do poprawy zdrowia publicznego i środowiskowego. W trakcie swojego wystąpienia podał przykłady polskich jednostek, które dzięki wykorzystaniu źródeł odnawialnych zadbały o poprawę efektywności energetycznej, zredukowały produkcję CO2 oraz ilość odpadów medycznych, co wpłynęło m.in. na redukcję kosztów ich utrzymania.
Projekt a rzeczywistość
Prelekcja Igora Madeja, kierownika Bloku Operacyjnego Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, stanowiła odpowiedź na zadane w jej tytule pytanie: „czy spełnienie wymagań projektowych zapewnia bezpieczeństwo i komfort na bloku operacyjnym?”. Prelegent zaznaczył, że podczas projektowania poszczególnych oddziałów niezwykle ważną kwestię stanowią szerokie konsultacje z ich użytkownikami, ponieważ to właśnie oni są w stanie najlepiej wyartykułować swoje potrzeby projektantowi. Madej podkreślił, że obowiązkiem projektanta jest skupienie się na wysłuchaniu personelu szpitalnego, ponieważ to w znacznej mierze wpływa na jakość pracy i funkcjonalność powstałej jednostki. Wyjaśnił, że często podczas projektowania poszczególnych oddziałów szpitalnych (tu za przykład podał blok operacyjny) architekci uwzględniają w wizualizacjach zaledwie część personelu obecnego podczas zabiegu (kilka nieruchomych sylwetek wstawionych w projekt), jednak w rzeczywistości na sali operacyjnej znajduje się zazwyczaj znacznie więcej osób, dlatego konieczne jest wyeliminowanie wszelkich elementów, które utrudniają np. przemieszczanie się, dostęp do narzędzi itd. Prelegent podkreślał, jak duży wpływ na komfort pracy ma również odpowiednia temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, dlatego tak istotne jest właściwe zaprojektowanie systemu klimatyzacji. Madej zaznaczył, że w toczących się debatach o ochronie zdrowia często pojawia się pytanie – co jest ważniejsze, komfort pacjenta czy personelu? Jego zdaniem pacjent jest ważny, ale podczas zabiegów pozostaje nieświadomy, dlatego projekty powinny być przystosowane głównie do potrzeb personelu, który na salach operacyjnych spędza czasami po kilkanaście godzin i ważne jest zadbanie zarówno o odpowiednie oświetlenie, temperaturę, a nawet kolory ścian w pomieszczeniu.
Czytaj też: 20 lat na rzecz opieki zdrowotnej w Polsce. Jubileusz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych