Obrazowanie medyczne
Jakość obrazów medycznych
A jakie wymagania powinny spełniać obrazy medyczne? Powinny być wykonane sprawdzonym, regularnie testowanym wyposażeniem, by nie wprowadzało ono artefaktów czy błędów w odwzorowaniu kształtu, barwy, gęstości i innych ważnych cech obrazowanych struktur.
Powinny być powtarzalne, bo tylko wtedy będzie można rzetelnie ocenić postępy leczenia lub choroby. Nie można skutecznie porównać ze sobą dwóch obrazów stworzonych w różnych warunkach.
Jeśli obrazy mają służyć określaniu wielkości elementów wszczepialnych (protezy, implanty wewnątrznaczyniowe itp.), muszą być precyzyjnie skalowane lub zawierać elementy o znanych wymiarach, by wynik pomiaru wykonanego na obrazie był godny zaufania.
Powinny być uzyskiwane przy pomocy urządzeń i programów, które zapewnią ich właściwą rozdzielczość przestrzenną (zdolność do ukazania elementów struktury ciała o wielkościach adekwatnych do problemu klinicznego) i wystarczająco mały próg detekcji kontrastu, by można było odróżnić od siebie tak małe różnice w strukturze, jak to jest potrzebne w określonym problemie klinicznym.
Narzędzia (sprzęt i oprogramowanie) do przekazywania i archiwizacji obrazów muszą zapewniać na wszystkich etapach obróbkę bezstratną i zapewniającą spójność oraz odczytywalność danych, przy jednoczesnym ich jednoznacznym powiązaniu z pacjentem, czasem, miejscem i personelem wykonującym lub oceniającym.
Wyświetlanie obrazów
Teraz przypatrzmy się wymaganiom dotyczącym prezentacji obrazu. Na ryc. 1 mamy przedstawiony typowy obraz kontrolny, jaki przed rozpoczęciem pracy na stanowisku prezentacji obrazów powinien być oceniony pod względem widoczności newralgicznych jego elementów. Taki obraz, o nazwie TG18 QC, można ściągnąć z internetu. Może być w standardzie DICOM, może być [...]