Nowoczesny oddział intensywnej terapii – najwyższy standard opieki pielęgniarskiej
Zespół intensywnej terapii
W oddziale, którym kieruję, pracuje zespół pielęgniarski składający się z pielęgniarek specjalistek pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii, pielęgniarek posiadających kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego. Pielęgniarki dodatkowo przy kwalifikacjach podstawowych w OIT posiadają kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne w dziedzinie pielęgniarstwa nefrologicznego i terapii nerkozastępczych, medycyny ratunkowej, leczenia trudno gojących się ran, żywienia krytycznie chorych, krwiodawstwa i krwiolecznictwa, BLS, ALS. Rozwijają zainteresowania w kierunku etyki i umiejętności komunikowania się z pacjentem intensywnej terapii, rodziną i bliskimi naszych pacjentów.
Część zespołu obok wykształcenia pielęgniarskiego posiada wykształcenie ratownika medycznego. 90% zespołu posiada wyższe wykształcenie i niezwykły potencjał do zdobywania nowych kwalifikacji poprzez naukę na Uniwersytecie Medycznym oraz liczne uczestnictwo, także czynne w konferencjach i sympozjach naukowych. 10% zespołu pielęgniarskiego jest zobligowana do zdobycia kwalifikacji do pracy w oddziale intensywnej terapii do grudnia 2018 r.
Pielęgniarki pracujące w oddziale intensywnej terapii posiadają niezwykłą umiejętność pracy z krytycznie chorym. Cały zespół nieustannie uczy się, prezentując postawę tworzącą klimat bezpiecznego i budzącego zaufanie kontaktu poprzez łagodzenie napięć i negatywnych emocji u chorych, wywołanych sytuacją choroby i stosowanymi metodami leczenia. Działanie zespołu nastawione jest na mobilizowanie sił obronnych chorego i uruchamiania możliwości, jakimi dysponuje psychika człowieka, oraz unikanie jatrogenii. Podstawą zespołu pracującego w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii jest prezentowanie podstawowej cechy psychoterapeutycznej: akceptacji. Czyli osiągnięcie umiejętności przyjęcia drugiego człowieka takim, jakim jest, bez osądzania go, potępiania i szukania w nim [...]