Nowoczesny oddział intensywnej terapii – najwyższy standard opieki pielęgniarskiej

OIT to miejsce postrzegane jako oddział z wysokospecjalistycznymi urządzeniami technicznymi z plątaniną przewodów, pompami, monitorami, respiratorami. OIT to działania zorientowane na zadania i realizację procedur oraz wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny: pielęgniarki, lekarze, psycholodzy, fizjoterapeuci, dietetycy oraz zaufany zespół wykonujący pracę pomocniczą.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii reguluje funkcjonowanie oddziałów intensywnej terapii. Dyrektywa obejmuje wytyczne w zakresie zespołu pracującego w oddziale, wyposażenia, procedur, które obowiązują. Moja wieloletnia praca w OIT i obserwacja środowiska pozwala na sformułowanie następującego spostrzeżenia: podstawą najwyższego standardu tego miejsca są ludzie, którzy sprawują opiekę nad pacjentami krytycznie chorymi. W związku z tym, tak trudne miejsce pracy powinno być zorganizowane przy użyciu sprzętu przyjaznego dla środowiska, komfortowego dla pacjenta i w sposób ułatwiający sprawowanie opieki.
Kwalifikacji do leczenia w oddziale intensywnej terapii podlegają pacjenci z niewydolnością wielonarządową, u których przewidujemy poprawę zdrowia w wyniku zastosowanego leczenia. OIT to miejsce postrzegane jako oddział z wysokospecjalistycznymi urządzeniami technicznymi z plątaniną przewodów, pompami, monitorami, respiratorami. OIT to działania zorientowane na zadania i realizację procedur oraz wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny: pielęgniarki, lekarze, psycholodzy, fizjoterapeuci, dietetycy oraz zaufany zespół wykonujący pracę pomocniczą. OIT to pacjent intensywnej terapii – taki sam człowiek jak każdy z nas: „przedtem chodził do pracy, prowadził samochód, bawił się z [...]