Nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii − przegląd dostępnych technologii
Terapie pozaustrojowe
Leczenie w oddziale intensywnej terapii coraz częściej wymaga zastosowania terapii pozaustrojowych. Są one realizowane przy wykorzystaniu dedykowanych dostępów naczyniowych u pacjenta oraz dodatkowych mobilnych urządzeń. Stosowane przeważnie w trybie ciągłym, 24-godzinnym. Należą do nich następujące techniki:
Ciągła terapia nerkozastępcza, inaczej dializa (CRRT − continuous renal replacement therapy), wykonywana u pacjentów z ostrą niewydolności nerek. Celem terapii jest czasowe protezowanie ich funkcji. Dializa jest realizowana na mobilnym aparacie do terapii nerkozastępczych, który wymaga instalacji jednorazowego zestawu dializacyjnego, wymienianego co 72 h, oraz płynów dializacyjnych. Jest to najczęstsza technika pozaustrojowa stosowana w Oddziałach Intensywnej Terapii.
Technika SPAD, inaczej dializa albuminowa (single pass albumin dialysis), jest to technika pozaustrojowa stosowana u pacjentów z niewydolnością wątroby, zastępująca czasowo jej funkcje, np. w okresie oczekiwania na transplantację narządu. Dializę albuminową wykonuje się na aparacie i zestawach do ciągłych terapii nerkozastępczych z wzbogacaniem płynu dializacyjnego odpowiednim stężeniem albuminy ludzkiej.
Technika pozaustrojowej eliminacji dwutlenku węgla (ECCO2R − extracorporeal carbon dioxide removal), stosowana u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami wymiany gazowej, wymagającymi dodatkowego wsparcia, poza wentylacją respiratorem. Usuwanie dwutlenku węgla z krwi jest wykonywane na aparacie do terapii nerkozastępczych z odpowiednim dodatkowym modułem.
Technika ciągłego pozaustrojowego natleniania krwi (ECMO − extracorporeal membrane oxygenation) jest metodą utlenowania krwi i eliminacji dwutlenku węgla poprzez użycie aparatury do krążenia pozaustrojowego. Jest stosowana w przypadku ostrej niewydolności [...]