Nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii − przegląd dostępnych technologii
Parametry laboratoryjne
Nieodzownym elementem procesu terapeutycznego w OIT jest wykorzystanie parametrów laboratoryjnych. Jednak w przypadku tradycyjnej analityki laboratoryjnej należy liczyć się z możliwymi dużymi opóźnieniami czasowymi pomiędzy pobraniem próbki krwi a uzyskaniem wyniku, co jest najczęściej skutkiem konieczności transportu próbek. Obecnie jednak coraz większą liczbę istotnych parametrów można oznaczyć za pomocą przyłóżkowych automatycznych analizatorów.
Ostatnie lata obfitowały w praktyczne wdrożenia technik wspierających szybką diagnostykę stanów nagłych bezpośrednio przy łóżku chorego w OIT. Sztandarowym urządzeniem do szybkiej przyłóżkowej diagnostyki w OIT są urządzenia do analizy parametrów krytycznych, które w obecnych czasach oferują szeroki zakres oznaczeń znacznie wykraczający poza standardową gazometrię. Dalszy postęp technologii sprawia, że urządzenia te są coraz mniejsze i szybsze, umożliwiają też diagnostykę z coraz mniejszych ilości materiału – do podstawowych oznaczeń wystarcza już kropla krwi, a same urządzenia są na tyle mobilne, że można ich użyć już przed przyjęciem do OIT, w ramach kwalifikacji do przyjęcia do OIT, zyskując dodatkowo na czasie (2).
Nie należy jednak zapominać o postępie technicznym w laboratoriach szpitalnych – także tam pojawiają się nowe przydatne w OIT testy, w większości oznaczane współczesnymi, szybkimi metodami. Obiecujące perspektywy mają zwłaszcza testy do oznaczania nowych biomarkerów, które ułatwiają podejmowanie konkretnych decyzji terapeutycznych i monitorowanie przebiegu terapii.
Nowe biomarkery
Piśmiennictwo przynosi wiele informacji o potencjalnych nowych biomarkerach, np. uszkodzenia centralnego układu nerwowego [...]