Nowoczesne rozwiązania w służbie szpitala XXI wieku. Relacja z konferencji
Tegoroczna edycja konferencji „Szpital XXI wieku” zorganizowanej przez redakcję „Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego” odbyła się 3 października w Warszawie. W trakcie jej trwania została poruszona tematyka związana z blokiem operacyjnym, oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii oraz centralną sterylizatornią.
Uczestnicy konferencji zapoznali się z wystąpieniami specjalistów i ekspertów związanych z ochroną zdrowia. Prelegenci opowiadali o doświadczeniach płynących z pracy w szpitalach, o najnowszych rozwiązaniach z zakresu architektury, infrastruktury, aparatury medycznej i informatyzacji. Z wykładów wyłonił się obraz nowoczesnego, funkcjonalnego szpitala na miarę XXI wieku.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kadry placówek medycznych zainteresowani architekturą i infrastrukturą szpitalną, sprzętem medycznym oraz funkcjonowaniem bloku operacyjnego. Znaleźli się wśród nich: dyrektorzy szpitali, szefowie działów technicznych i eksploatacyjnych, architekci oraz reprezentanci firm oferujących nowoczesne rozwiązania dla jednostek medycznych.
Integracja sali operacyjnej – fanaberia czy standard?
Konferencję rozpoczęła prelekcja dr. Igora Madeja, kierownika bloku operacyjnego w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Swoją wypowiedź oparł on o praktyczne spostrzeżenia wyniesione z wieloletniego zarządzania blokiem operacyjnym we wrocławskim Centrum Onkologii. Skonfrontował założenia projektowe z rzeczywistością i codzienną pracą w szpitalu. Wskazał na konieczność wprowadzenia usprawnień i rozwiązań już na etapie projektowania zintegrowanej sali operacyjnej, takich jak np.: zwiększenie powierzchni, dobranie połączeń z serwerami zewnętrznymi, uniwersalność połączeń (gniazd), a przede wszystkim podjęcie ścisłej współpracy: branżystów, informatyków, użytkowników, radiologów, inżynierów biomedycznych i architektów.
Technologie na bloku operacyjnym
Odpowiednie wyposażenie bloku operacyjnego to zagadnienie wymagające szczególnego zastanowienia na etapie projektowania i planowania. O nowoczesnych technikach obrazowania opowiedział mgr inż. Ryszard Kowski, wykładowca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Prelegent skupił się przede wszystkim na cechach, które są szczególnie istotne w doborze odpowiedniego sprzętu. Porównał obraz analogowy z cyfrowym oraz podsumował charakterystykę monitorów: wielkoformatowych, multimodalnych, ustawialnych w dowolnym miejscu czy o elastycznym układzie. Przybliżył słuchaczom także kwestię prawidłowego pomiaru wielkości, jak i doboru prawidłowego narzędzia do prezentacji obrazów. Swoje spostrzeżenia podsumował przeglądem wytycznych zawartych w przygotowywanym aktualnie rozporządzeniu MZ w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w obrazowaniu medycznym.
Czytaj także: Zintegrowany Blok Operacyjny – nowa jakość leczenia