Nowe metody kształcenia studentów w zakresie radiologii
Ogromny postęp w diagnostyce obrazowej powoduje konieczność kształcenia studentów w sposób dostosowany do aktualnego poziomu technicznego radiologii, aby przyszli lekarze mogli wykorzystać coraz większe możliwości tej dyscypliny.
Kształcenie było bardzo ważnym zadaniem dla polskiego środowiska radiologicznego od samego początku istnienia tej specjalności. Już w 1926 r. pisał o tym jeden z wybitnych polskich radiologów, Zygmunt Grudziński (1). Przekonywał, że do rozwoju radiologii konieczne jest „powstanie Katedr Radiologii przy wszystkich Wydziałach Lekarskich”. W tamtym czasie w Polsce istniała jedynie Katedra Radiologii na Uniwersytecie w Poznaniu. Postulat ten został zrealizowany dopiero na przełomie lat 40. i 50. XX wieku dzięki ogromnemu zaangażowaniu prof. Witolda Zawadowskiego z Warszawy (2). Ustalono wtedy programy szkolenia dla studentów, specjalizujących się lekarzy, a także formy ich realizacji (3).
Ogromny postęp w diagnostyce obrazowej powoduje konieczność kształcenia studentów w sposób dostosowany do aktualnego poziomu technicznego radiologii, aby przyszli lekarze mogli wykorzystać coraz większe możliwości tej dyscypliny. Również właściwe kształcenie techników elektroradiologii staje się coraz bardziej istotne, by po ukończeniu edukacji posiadali kompetencje umożliwiające pracę w nowocześnie wyposażonych zakładach radiologii. Taka konieczność jest postulowana na całym świecie (4, 5) i stanowi jeden z podstawowych kierunków działania European Society of Radiology. W Polsce także coraz częściej zwraca się uwagę na ten aspekt. Jeżeli chce się realizować szkolenie w dziedzinie radiologii, niezbędne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Najczęściej problem ten dotyczy szpitali uniwersyteckich będących bazą do kształcenia studentów. Konieczne jest zaplanowanie odpowiednich pomieszczeń z niezbędnym wyposażeniem. Poniżej przedstawiono propozycje dotyczące prowadzenia dydaktyki radiologicznej zgodnie z aktualnymi trendami.
Czytaj także: Radiologia w ocenie radiologów i specjalistów wybranych specjalności