Niezbędne wyposażenie pracowni endoskopowej
Bardzo ważnym czynnikiem bezpieczeństwa i jakości wykonanej endoskopii jest doświadczenie, które jest związane z liczbą wykonanych badań i procedur inwazyjnych. Cały zespół endoskopowy powinien być zapoznany z aktualnymi procedurami resuscytacyjnymi. Podczas wykonywania badania są monitorowane podstawowe funkcje życiowe pacjenta, dlatego na wyposażeniu PE powinny się znajdować: kardiomonitor, pulsoksymetr i aparat do nieinwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi tętniczej. W gabinecie badań musi być dostępny zestaw do intubacji dotchawiczej i defibrylacji.
Badanie wykonuje się na stole zabiegowym z możliwością regulacji jego wysokości, zmiany pozycji czy regulacji nachylenia oparcia pleców i podgłówka. Położenie i regulacja stołu zabiegowego mają umożliwić pacjentowi bezpieczne i komfortowe ułożenie, endoskopiście ułatwić ewentualną intubację dotchawiczą, a personelowi dać łatwy dostęp do pacjenta ze wszystkich stron. Przy każdym zabiegu bronchoskopowym, oprócz ssaka umożliwiającego badającemu aspirację wydzieliny z dolnych dróg oddechowych, konieczne jest zainstalowanie drugiego ssaka w celu usuwania wydzieliny z jamy ustnej, co zapobiega zachłyśnięciu się pacjenta podczas zabiegu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest obecność w zespole endoskopowym osoby posiadającej uprawnienia technika sterylizacji, zajmującej się wyłącznie myciem i dezynfekcją endoskopów.
Organizacja pracowni endoskopowej
Stan sanitarno-techniczny wszystkich pomieszczeń PE, mebli i wyposażenia wymagają zachowania pełnej aseptyki. Powierzchnia podłogi, ścian i mebli powinna być gładka, bez ubytków, co umożliwia dokładne ich mycie i dezynfekcję [§27, 29, 30 rozporządzenia Ministra Zdrowia (1)].
W PE powinny znajdować się następujące pomieszczenia:
- Gabinet/-y do badań [...]