Niewydolność oddechowa w oddziale intensywnej terapii noworodka – aktualne standardy
Profilaktyka bezdechu
U noworodka wyróżnia się 3 rodzaje bezdechów. Bezdechy obturacyjne związane ze wzrostem oporu oddechowego szczególnie w górnych drogach oddechowych. Bezdechy centralne wynikające z niedojrzałości bądź depresji układu nerwowego (np. farmakologicznej) i polegające na zaprzestaniu ruchów oddechowych. Najczęściej obserwowane są bezdechy o charakterze mieszanym, łączące w sobie komponentę obturacyjną i centralną.
W profilaktyce bezdechów zastosowanie znajdują wentylacja nieinwazyjna oraz farmakoterapia metyloksantynsami – kofeiną. Zaleca się wczesną, prowadzoną od pierwszej doby życia podaż kofeiny.
Leczenie niewydolności oddechowej
Nie zawsze możliwe jest podjęcie odpowiednich kroków mających zapobiec rozwinięciu się niewydolności oddechowej lub pacjent nie odpowie właściwie na zastosowane leczenie. Aktualnie w oddziale intensywnej terapii noworodka dysponuje się wieloma możliwościami leczenia niewydolności oddechowej, począwszy od tlenoterapii biernej, poprzez wentylację nieinwazyjną i inwazyjną, skończywszy na pozaustrojowym utlenowaniu krwi (ECMO − extracorporeal membrane oxygenation). Leczenie niewydolności oddechowej należy stopniować, o ile stan pacjenta na to pozwala, rozpoczynając od metod najmniej inwazyjnych.
Tlenoterapia bierna
Tlen jest lekiem i w związku z tym jego podaż powinna pozostawać pod nadzorem. W czasie tlenoterapii biernej ważną kwestią jest nawilżanie i ogrzanie gazów oddechowych, zapobiegające podrażnieniu i uszkodzeniu dróg oddechowych, a w szerszej perspektywie zakażeniom dróg oddechowych.
W ostatnich latach udoskonalone zostały dozowniki do tlenoterapii biernej, tzw. kaniule donosowe, a w [...]