Nietypowe zastosowanie technik artroskopowych w złamaniach i torbielach kostnych
Staw skokowy i stopa
Artroskopię stosuje się w leczeniu operacyjnym złamań kostek podudzia, nie tylko w celu potwierdzenia anatomicznej redukcji powierzchni stawu, lecz również w diagnostyce i leczeniu towarzyszących urazów śródstawowych. Okazuje się, że pomimo udanej osteosyntezy i procesu rehabilitacji niektórzy pacjenci zgłaszają utrzymujące się objawy bólowe. Jedną z przyczyn utrzymujących się dolegliwości mogą być pourazowe uszkodzenia chrzęstne lub chrzęsto-kostne, które, jak się okazuje, występują bardzo często, bo aż w 62% przypadków. Dlatego bardzo zasadne wydaje się być stosowanie wspomagania artroskopowego po ORIF kostek podudzia (12, 13). Jest to o tyle ważne, że ciała wolne czy uszkodzenia chrzęstne mają statystycznie istotny wpływ na rozwój klinicznych i radiograficznych zmian zwyrodnieniowych.
Stufkens i wsp. (14) wykazali, że uszkodzenia te zwiększają 3,5-krotnie prawdopodobieństwo wystąpienia zmian zwyrodnieniowych i aż 5-krotnie pogarszają wynik kliniczny (wynik AOFAS < 90).

Opisywane są również metody leczenia złamań kości tyłostopia ze wspomaganiem artroskopowym. W 2021 roku Bardas i wsp. (15) opisali swoje wyniki leczenia złamań szyjki kości skokowej u czterech pacjentów z asystą artroskopową. W sposób miniinwazyjny, bez artrotomii, wykonali pod kontrolą artroskopii debridement, zamkniętą repozycję, a następnie ustabilizowali szyjkę kości skokowej przezskórnie dwoma śrubami kaniulowanymi. W przypadku kości piętowej już w 2009 roku Schubert i wsp. (16) donieśli [...]