Neuroradiologia interwencyjna w leczeniu naczyniowych chorób mózgu
Udar niedokrwienny
Udar niedokrwienny jest w obecnych czasach zaliczany do chorób cywilizacyjnych. Dieta, stres, zanieczyszczenie, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze oraz inne czynniki podwyższają ryzyko wystąpienia tego groźnego stanu – stąd wielkie zainteresowanie jego leczeniem i olbrzymie nakłady finansowe poświęcane na rozwój metod leczenia i oczywiście profilaktykę. Neuroradiologia interwencyjna jest dziedziną naturalnie predestynowaną. Szczególnie w ostrych stanach udarowych, gdy usunięcie skrzepu musi nastąpić w krótkim czasie, w jedyny dostępny sposób – drogą przeznaczyniową. Dlatego możliwości neuroradiologii interwencyjnej od razu zwróciły uwagę klinicystów, choć początkowo leczenie trombolityczne dotętnicze i dożylne całkowicie dominowały. Również obecnie są one stosowane z dobrymi rezultatami. System udarowy jest niezwykle złożonym wyzwaniem logistycznym wymagającym współpracy specjalistów wielu dziedzin. Ludzie pracujący w tym systemie powinni być wysoko wykwalifikowani, posiadać doświadczenie zawodowe. Jak najszybsze działanie jest tu kluczem do sukcesu.
Mechaniczna tromboliza stanowi główny nurt w leczeniu udarów. Obecnie stosowane są urządzenia w postaci stentów stałych usuwających skrzep, urządzeń odsysających skrzeplinę. Wciąż stosuje się farmakologiczne rozpuszczanie skrzepu. Należy pamiętać, że każda z metod oraz urządzeń wykazuje własną charakterystykę i skuteczność w zależności od wieku chorego, jakości skrzepliny oraz doświadczenia lekarza wykonującego zabieg.
Tętniak wewnątrzczaszkowy
Neuroradiologia interwencyjna właśnie w leczeniu tętniaków uzyskała status supermetody. Leczenie przeznaczyniowe jest obecnie w wielu ośrodkach i krajach uważane za metodę z wyboru. Postęp technologiczny wraz z niezwykłą wyobraźnią i wizjonerstwem liderów tej dziedziny dokonał prawdziwej rewolucji. Embolizacja tętniaków wewnątrzmózgowych jest obecnie stosowana powszechnie i po latach sporów ze środowiskiem neurochirurgów uznana za mainstream. Właściwie wszystkie materiały embolizacyjne są stosowane do dziś, w mniejszym lub większym stopniu. Jest ich wiele, a ich dobór [...]