Technologia i innowacje w opiece nad noworodkami – aktualne możliwości inkubatorów noworodkowych

OPM_6_23_Barbara_Krolak-Olejnik_MOZLIWOSCI_INKUBATOROW_NOWORODKOWYCH_iStock-1328549212fot. iStock

Postęp technologiczny odgrywa niewątpliwie istotną rolę w podnoszeniu jakości opieki nad noworodkami. Śmierci wcześniaków lub dzieci z niską masą urodzeniową można zapobiec, stosując inkubator dostosowany do ich potrzeb.

Ogromny postęp w perinatologii i neonatologii, który dokonał się w ostatnich latach, doprowadził do znacznego wzrostu wskaźników przeżycia noworodków urodzonych skrajnie przedwcześnie, czyli przed 28. tygodniem ciąży. Z polskich danych dotyczących liczby urodzeń dzieci przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży wynika, że częstość porodów przedwczesnych na przestrzeni ostatnich lat ma tendencję wzrostową – w roku 2006 wskaźnik ten wynosił koło 6,5%, natomiast w roku 2016 – około 7,5% (1, 2).

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2022 r. urodziło się 306 155 dzieci, z czego 22 510 to urodzenia przedwczesne, co stanowi 7,35% wszystkich urodzeń. Dla porównania, w 2021 r. odnotowanych zostało 332 731 urodzeń, z czego 24 523 to urodzenia przedwczesne. Odsetek wcześniaków w 2021 r. wynosił 7,37%, a w 2020 r. – 7,17%. Podobnie jak w innych regionach świata, największy odsetek porodów przedwczesnych to porody umiarkowanie przedwczesne (stanowiące ok. 80-85%), następnie porody między 28. a 32. tygodniem ciąży z częstością ok. 10-15% oraz porody poniżej 28. tygodnia ciąży z szacowaną częstością ok. 5% wszystkich porodów przedwczesnych (1). Wcześniactwo stanowi znaczący problem zdrow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp