Narzędzia chirurgiczne w strefie czystej i sterylnej
Nieprawidłowa sterylizacja niesie ze sobą ryzyko nie tylko w przypadku naruszenia ciągłości tkanek, ale także ryzyko przeniesienia patogenów z jednego pacjenta na drugiego oraz ryzyko zakażenia patogenami środowiskowymi.
Jak zostało powiedziane w poprzednim artykule, który ukazał się w wyd. 4/2018 „OPM”, sterylizacja oznacza zabicie wszystkich mikroorganizmów ze sporami bakterii włącznie (1). Celem sterylizacji jest zapewnienie całkowitego braku mikroorganizmów. Przedmiot może być uznany za sterylny, jeżeli prawdopodobieństwo wystąpienia na nim mikroorganizmu jest mniejsze niż jeden do miliona. Sterylizacja jest tzw. procesem specjalnym, co oznacza, że nie da się bezpośrednio zweryfikować jego efektywności poprzez sprawdzenie produktu końcowego. Należy pamiętać o tym, że poddane procesowi sterylizacji mogą być tylko wyroby czyste (umyte i zdezynfekowane), dobrze wysuszone i rozmontowane (jeśli składają się z części nadających się do rozmontowania). Nieprawidłowa sterylizacja niesie ze sobą ryzyko nie tylko w przypadku naruszenia ciągłości tkanek, ale także ryzyko przeniesienia patogenów z jednego pacjenta na drugiego (np. wirusowe zapalenie wątroby typu B) oraz ryzyko zakażenia patogenami środowiskowymi (np. Pseudomonas aeruginosa).
Metody sterylizacji
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Co zyskujesz dzięki rejestracji?
Otrzymasz dostęp do:- wybranych artykułów merytorycznych z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- praktycznych wskazówek oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali,
- komentarzy ekspertów, aktualności z branży oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w ochronie zdrowia,
- raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych