Problemy w pracowniach rentgenowskich... - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProblemy w pracowniach rentgenowskich... - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Najczęstsze problemy w pracowniach rentgenowskich na podstawie wewnętrznych audytów klinicznych

Czym audyt kliniczny różni się od systemowego?

Prosto rzecz ujmując – audyty systemowe prowadzą fachowcy od systemów jakości, przeszkoleni w zakresie merytorycznego funkcjonowania audytowanej jednostki. Audyty kliniczne przeprowadzają fachowcy – praktycy w dziedzinie działania audytowanej jednostki, przeszkoleni w zakresie narzędzi systemów jakości. Różnica znacząca!

Stan prawny przed i po 23 września 2019 roku

23 września 2019 roku zaczęła obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy Prawo atomowe. Wiadomo, że do ustawy powinny być jeszcze akty wykonawcze, czyli rozporządzenia. Te na ogół pojawiają się później, trwa to nawet parę lat. Zgodnie z opinią prawników, do czasu pojawienia się nowych, obowiązywać będą stare rozporządzenia, z wyjątkiem tych ich punktów, które są niezgodne ze znowelizowaną ustawą. 20 września ukazało się Obwieszczenie Marszałka Sejmu w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego ustawy. Audyty kliniczne są w nowej ustawie opisane dość szczegółowo, ale zasady realizacji programu zarządzania jakością w radiologii na razie pozostały w załączniku do rozporządzenia. Nie są zatem zmienione. Załącznik określał cztery obszary, które należało objąć uporządkowaniem i nadzorem: postępowanie z dokumentacją, postępowanie z pacjentem, zasady eksploatacji wyposażenia oraz zasady prowadzenia analizy wyników niezgodnych z założonymi kryteriami. Ponieważ do tej pory nie były prowadzone zewnętrzne audyty kliniczne, w artykule ograniczę się do audytów wewnętrznych.

Rozporządzenie stanowiło również o zakresie audytu wewnętrznego – sprowadzało się to praktycznie do oceny w wymienionych powyżej czterech obszarach. Audyty, których wyniki pokrótce przeanalizuję, były wykonywane, co oczywiste, zgodnie z rozporządzeniem. Nowa ustawa określa zakres tych audytów, ponadto zobowiązuje każdą jednostkę do przekazywania protokołów z corocznych audytów do Komisji ds. Procedur i Audytów Klinicznych.

Korzyści z audytu klinicznego

Prawidłowo i systematycznie prowadzone audyty umożliwiają wyeliminowanie większości z wyżej wymienionych problemów, co prowadzi do bardziej ekonomicznych warunków eksploatacji wyposażenia i mediów – mniej awarii, mniej zdjęć powtórzonych to mniejsze zużycie aparatu RTG i energii, a także mniejsza liczba uzasadnionych roszczeń pacjentów.

Co prawda ostatnie w Polsce jest na razie w powijakach, ale ta fala będzie narastała z czasem.

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy