Monitory medyczne – jak dokonać właściwego wyboru?
Pozostałe parametry techniczne
Format
Format monitora jest fizyczną strukturą określającą liczbę pikseli i przekątną ekranu, które definiują aktywny obszar obrazowania. Istnieją dwie podstawowe konfiguracje: standardowa rozdzielczość (SD, 4: 3) oraz wysoka rozdzielczość (HD, 16: 9) (9). W celu uzyskania na ekranie monitora obrazu bez obcięcia na bokach lub z dołu i u góry, źródło rejestratora (np. kamera endoskopowa) musi posiadać taki sam format rejestracji obrazu co monitor lub stosuje się monitory posiadające funkcjonalność zmiany proporcji boków bez utraty części obrazu.
Kąt widzenia
Kąt widzenia jest to zakres kątowy, w którym współczynnik kontrastu monitora jest utrzymywany w pełnym zakresie (10). Obecne na rynku firmy dążą do tego, aby oferowane przez nich monitory medyczne miały kąt widzenia zbliżony do 180°.
Powłoka antyrefleksyjna
Powłoka antyrefleksyjna umożliwia ograniczenie odbijania się światła od powierzchni ekranu.
Obecnie w monitorach stosuje się dwa typy powłok antyrefleksyjnych:
- antyodblaskowa AR, która znacznie ogranicza odbijanie się światła od powierzchni ekranu, nie zakłócając przy tym światła emitowanego przez monitor,
- matowa AG, która rozprasza podświetlenie ekranu i sprawia blaknięcie czerni w monitorach LCD.
Monitory wyposażone w powłokę antyodblaskową umożliwiają uzyskanie obrazów o wysokiej jakości, które wyświetlane są z duża precyzją, co ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy.
Monitory multimodalne
Wraz z rozwojem cyfrowego obrazowania medycznego, do diagnozowania pacjentów zaczęto wykorzystywać coraz większą ilość wyświetlanych obrazów w tym samym czasie, przy użyciu różnych technik obrazowania (12). W związku z powyższym zasadne jest, aby monitory w opisowych stanowiskach multimodalnych zaliczane były do wyrobów klasy IIb. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że niezależnie od techniki obrazowania, zastosowane monitory będą spełniać obowiązujące wymogi prawne. Idąc z postępem technologicznym, na rynku pojawiły się monitory multimodalne, umożliwiające jednoczesne wyświetlanie obrazów monochromatycznych oraz kolorowych na jednym ekranie. W zależności od miejsca użytkowania – czy to będzie sala operacyjna, czy stacja opisowa – monitory multimodalne różnią się głównie: rozdzielczością, przekątną ekranu, luminancją oraz kontrastem. Dla przykładu − na sali operacyjnej dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie monitorów wielkoformatowych, nawet 58-calowych, umożliwiających wyświetlanie informacji pochodzących z różnych źródeł i technik obrazowania, natomiast w stacjach opisowych wystarczające jest zastosowanie ekranu o przekątnej 33 cale.