Monitory medyczne – jak dokonać właściwego wyboru?
Parametry techniczne
Po określeniu celu wyświetlanego obrazu oraz techniki obrazowania każdy użytkownik dokonujący wyboru monitora medycznego winien opisać jego minimalne parametry techniczne. W tym celu należy scharakteryzować funkcjonalności, które nakazuje nam ustawodawca, a mianowicie: przekątną ekranu, rozdzielczość, minimalną i maksymalną luminancję, kontrast, skalę szarości, liczbę czynnych obszarów obrazowania oraz rodzaj wyświetlanego obrazu. Niezależnie od sposobu zakupu, czy będzie to postępowanie przetargowe, czy też zakup z wolnej ręki, chcąc zbadać rynek, możemy przeprowadzić dialog techniczny, polegający na wstępnych konsultacjach z ekspertami lub firmami oferującymi interesujące nas rozwiązania. Na ich podstawie mamy możliwość bardzo dokładnie zdefiniować potrzeby jednostki, biorąc pod uwagę aspekty technologiczne oraz ekonomiczne.
Przekątna ekranu
W zależności od techniki obrazowania (TK, mammografia, MR czy angiografia) oraz od celu prezentowanego obrazu (stacje opisowe, przeglądowe, akwizycyjne) użytkownik winien dokonać najpierw wyboru rozmiaru monitora medycznego, zgodnie z przedstawionym przeze mnie wyżej podziałem monitorów medycznych oraz wymaganiami zawartymi w tab. 2. W przypadku doboru monitorów medycznych do stanowiska, które składa się z minimum dwóch czynnych obszarów obrazowania, wybór pada na jeden duży wyświetlacz lub minimum dwa sparowane monitory medyczne. Odrębnym przykładem jest dobór rozmiaru monitorów medycznych na salę operacyjną, w których wykorzystuje się obrazy o przekątnej ekranu sięgające nawet do 58 cali (8, 9, 10).
Rozdzielczość
Rozdzielczością przestrzenną nazywa się zdolność systemu wyświetlającego do tworzenia w obrazie różnych punktów obiektu z wysoką dokładnością. Obecne systemy obrazowe zaprojektowane są z odpowiednią rozdzielczością przestrzenną, tak aby prezentowane na wyświetlaczu obrazy posiadały jak największą liczbę elementów (9, 10). Inny sposób zdefiniowania rozdzielczości polega na podaniu dokładnie ilości pikseli prezentowanych w pionie i w poziomie wyświetlacza.
Rozdzielczość monitora medycznego wpływa bezpośrednio na jakość wyświetlanego obrazu. Prezentacja obrazu na monitorze charakteryzującym się niższą rozdzielczością niż zarejestrowany obraz powoduje ograniczenie dokładności jego interpretacji. Odwrotną sytuacja jest wyświetlanie obrazów np. 3 MPx na monitorze 5 MPx, co skutkuje niewykorzystaniem parametrów technicznych wyświetlacza.
W przypadku prezentacji obrazów pochodzących np.: z mammografii, gdzie rozdzielczość matryc obrazowych jest bardzo wysoka, uzasadnione jest zastosowanie monitorów o rozdzielczościach wyższych niż 5 Mpx.
Luminancja
Luminancja jest wielkością fotometryczną, używaną do opisania ilości światła widzialnego emitowanego z powierzchni (np.: monitora), docierająca do oka obserwatora. Jej jednostką w układzie SI jest kandela na metr kwadratowy [cd/m2] (1, 10). W celu uzyskania wysokiej jakości obrazu monitory medyczne charakteryzują się szerokim zakresem luminancji. Maksymalne jej wartości (Lmax), w przypadku wyświetlania obrazu na monitorze medycznym, przekraczają 1000 cd/m2. Dla porównania − monitory konsumenckie są w stanie uzyskać zaledwie od 300 do 470 cd/m2 (dot. monitorów gamingowych).