Model narzędzi prognostyczno-analitycznych w zarządzaniu placówką medyczną
Podsumowanie
Menedżerowie poprzez wykorzystywanie w swojej pracy narzędzi prognostyczno-analitycznych mogą poprawiać jakość procesu decyzyjnego, co z kolei z korzyścią przyczynia się do zapewnienia jakości realizowanych świadczeń zdrowotnych. Na podstawie prognoz szacowane są potrzeby finansowe przedsiębiorstwa związane z zamiarem zrealizowania planowanego poziomu sprzedaży. Przeprowadzona wewnętrzna analiza działalności jest jednym z zaproponowanych narzędzi pozwalającym na efektywne zarządzanie placówką medyczną poprzez precyzyjne planowanie wyników, a w rezultacie podejmowanie taktycznych, a nawet strategicznych decyzji. Służy ona również za doskonałe źródło analiz wygenerowanego przychodu i poniesionych kosztów dzięki zawartym w niej rachunkom kosztów, które obrazują zarazem powstałe odchylenia od planu. Wdrożenie w całej organizacji systemu zarządzania efektywnością poprzez zastosowanie wskazanych w pracy mierników efektywności pozwala menedżerom na wydobycie niezmiernie istotnych informacji operacyjnych i zarządczych.
Piśmiennictwo
- Adamczyk J., Nitkiewicz T.: Programowanie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2007.
- Aczel A.D.: Statystyka w zarządzaniu. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017.
- Dittmann P., Szabela-Pasierbińska E., Dittmann I., Szpulak A.: Prognozowanie w zarządzaniu sprzedażą i finansami przedsiębiorstwa. Wolters Kluwer Business, Warszawa 2011.
- Gierusz J., Cygańska M.: Budżetowanie kosztów działań w szpitalu. Gdańsk 2009.
- Mazur I.: Rachunek kosztów w zarządzaniu zakładem opieki zdrowotnej. [W:] Stępniewski J. (red.): Strategia, finanse i koszty szpitala. Warszawa 2008.
- Opolski K., Waśniewski K.: Zarządzanie jakością i ryzykiem w usługach zdrowotnych. Wydawnictwo CeDeWu Sp. z o. o., Warszawa 2012.
- [...]