Model narzędzi prognostyczno-analitycznych w zarządzaniu placówką medyczną
Analiza ekonomiczna
Istotą analiz ekonomicznych jest porównywanie kosztów alternatywnych interwencji z ich korzyściami, efektywnością bądź użytecznością.
Różnorodność zagadnień wchodzących w zakres badań analitycznych wymusza podział analizy ekonomicznej. Najprostszym podziałem wydaje się podział na analizę finansową (np. analiza przychodów, analiza kosztów) oraz analizę techniczno-ekonomiczną (np. analiza produkcji, analiza wydajności pracy, analiza gospodarki materiałowej).
Analiza ekonomiczna jest pomocna zarządzającym do podejmowania uzasadnionych gospodarczo decyzji.
Ocenę efektywności ekonomicznej można dokonać na podstawie wskaźników charakteryzujących różne obszary sprawności działania oddziału/poradni. Istnieje dość szeroki zestaw wskaźników wykorzystywanych w danej analizie, który kształtowany jest w zależności od potrzeb i zainteresowań poszczególnych grup odbiorców. Wskaźniki można wyznaczać na podstawie danych wyrażających stan zjawiska na początku i końcu okresu sprawozdawczego lub wielkości średnich ustalonych jako średnia arytmetyczna danych z początku okresu i danych z końca okresu. Zaletą wskaźników jest ujednolicenie ich treści, co powoduje, że mogą one być jednakowo interpretowane przez różne grupy odbiorców. Pomiar efektywności w usługach medycznych dzieli się na trzy obszary składowe: strukturę, proces, efekty.
Wykorzystanie mierników efektywności wymaga dużej wrażliwości i nie może zastąpić wdrożonych innych mechanizmów kontrolnych w organizacji.
Stosowanie pomiaru przyjętych wskaźników przynosi dla placówki medycznej wiele różnych korzyści, m.in. bardziej precyzyjne planowanie kosztów; określenie liczby usług medycznych możliwych do wykonania w określonym czasie w jednostce; stworzenie zapotrzebowania kadrowego na rok budżetowy [...]