Model narzędzi prognostyczno-analitycznych w zarządzaniu placówką medyczną
Rachunek kosztów jako źródło informacji zarządczej
Racjonalizacja wydatków na ochronę zdrowia oraz poprawa efektywności funkcjonowania placówek medycznych wymagają radykalnych zmian w metodach zarządzania. Postęp w medycynie prowadzi z jednej strony do wzrostu skuteczności stosowanych terapii, z drugiej jednak związany jest z rosnącymi kosztami diagnozowania i leczenia.
Prowadzona w praktyce ewidencja kosztów działalności podstawowej nie zawsze odgrywa właściwą rolę w procesie zarządzania podmiotami leczniczymi. Często jest ona uproszczona i ogranicza się do rodzajowego układu kosztów, które następnie grupowane są według ośrodków zadaniowych lub usługowych. Rozliczenie kosztów według liczby przyjmowanych pacjentów nie daje odpowiedzi na pytanie o koszt różnego rodzaju świadczeń zdrowotnych. Rezultatem wieloletnich uproszczeń w rachunku kosztów jest brak wiarygodnych danych statystycznych, które mogłyby być wykorzystane jako podstawa do kształtowania cen. Warto zwrócić uwagę, że prowadzony system rachunkowości finansowej, której produktem finalnym jest sprawozdanie finansowe, nie zaspakaja potrzeb zarządzających. Informacje pochodzące z tego systemu nie są wystarczające do oceny efektywności wykorzystywanych zasobów i podejmowania decyzji finansowych czy zarządczych. Bowiem w wielu podmiotach leczniczych rejestruje się tylko koszty zgodne z obowiązującymi przepisami, nie dokonując analizy ich poziomu i adekwatności kosztów w odniesieniu do liczby i rodzaju świadczonych usług medycznych.
Koszty stanowią syntetyczny wskaźnik racjonalnego wykorzystania posiadanych zasobów. Różne rodzaje anali...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online