Chirurgiczne leczenie układu pokarmowego. Współczesne... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plChirurgiczne leczenie układu pokarmowego. Współczesne... - dlaszpitali.pl

Metody chirurgiczne w leczeniu chorób układu pokarmowego

metody-chirrugiczne-uklad-pokarmowyfot. iStock

Poszerzenie możliwości operacyjnych przy jednoczesnej minimalizacji urazu operacyjnego prowadzi do radykalizacji leczenia, możliwości leczenia przypadków, które wcześniej były nieoperacyjne, a przy leczeniu interdyscyplinarnym do uzyskiwania wyleczeń, wydłużenia lub poprawy jakości życia u pacjentów, którzy do  tej pory byli leczeni wyłącznie paliatywnie.

Współcześnie w medycynie spotykają się dwa trendy, które tylko pozornie są sprzeczne. W dyscyplinach zabiegowych widzimy wyraźne dążenie do  minimalizacji urazu operacyjnego, rozwoju technik małoinwazyjnych, podczas gdy w zachowawczych działach medycyny rozwijają się techniki zabiegowe. I tak w chirurgii przeżyliśmy rewolucję laparoskopową, natomiast w dyscyplinach zabiegowych nastąpił niebywały rozwój technik endoskopowych nie tylko w przewodzie pokarmowym, ale także w  kardiologii czy angiologii, jak również ciekawy trend rozwoju nowych dyscyplin takich jak: endoskopia zabiegowa, ultrasonografia zabiegowa lub połączenie tych dwóch dyscyplin w postaci endoskopowej ultrasonografii (1, 2).

Rozwój chirurgii przewodu pokarmowego

Kolejnym trendem, jaki wyraźnie rysuje się współcześnie, jest zamiana chirurgii resekcyjnej, amputacyjnej ze znacznym poszerzaniem zakresu operacji ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp