Szpitalny Oddział Ratunkowy – techniki i urządzenia do monitorowania pacjenta

Powszechnie na SOR-ze stosuje się urządzenia do monitorowania parametrów krytycznych. Możemy wyróżnić dwa typy urządzeń: podstawowe i wysokospecjalistyczne, są one określane mianem analizatorów przyłóżkowych.
Personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) ma za zadanie ustabilizować pacjenta w bezpośrednim zagrożeniu życia i zdrowia, np. we wstrząsie kardiogennym lub hipowolemicznym, oraz w sposób optymalny zdiagnozować chorego w celu podjęcia decyzji, w jaki sposób kontynuować diagnostykę i leczenie. Powszechnie na SOR-ze stosuje się urządzenia do monitorowania parametrów krytycznych. Możemy wyróżnić dwa typy urządzeń: podstawowe i wysokospecjalistyczne. Określane są one mianem analizatorów przyłóżkowych (ang. POCT – point-of-care testing). Badania POCT definiuje się jako badania diagnostyczne wykonywane w miejscu lub w pobliżu miejsca opieki nad pacjentem (1).
Glukometry i pulsoksymetry
Do podstawowych urządzeń tzw. przyłóżkowych POCT należą np. glukometry i pulsoksymetry. Są to urządzenia przystosowane do pomiaru jednego parametru krytycznego. Glukometr w sposób szybki wskazuje nam poziom glukozy i w przypadku hipoglikemii lub hiperglikemii możemy wdrożyć odpowiednie leczenie. Pulsoksymetry w ostatnim czasie, za sprawą pandemii wirusa SARS-CoV-2 (COVID-19), trafiły pod strzechy również do naszych mieszkań i stanowią cenną wskazówkę w podejmowaniu decyzji o skierowaniu chorego do szpitala. Przyjmuje się, że chory z COVID-19, który ma saturację poniżej 92%, a na pewno poniżej 90%, powinien trafić do szpitala celem leczenia (2). Należy jednak pamiętać, że [...]