Leczenie uzdrowiskowe jako usługa rynku... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLeczenie uzdrowiskowe jako usługa rynku... - dlaszpitali.pl

Lecznictwo uzdrowiskowe jako usługa rynku medycznego

opm7-8-2019-Lecznictwo-uzdrowiskowe -jako-usluga-rynku-medycznegofot. iStock

Z leczenia uzdrowiskowego według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia korzysta ponad 400 tysięcy Polaków rocznie, przede wszystkim chorujących na choroby ortopedyczne, neurologiczne i reumatologiczne oraz układu krążenia.

Uzdrowiska mają w Polsce długą tradycję i cieszą się dużą popularnością. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji państw europejskich pod względem liczby uzdrowisk. Najwięcej uzdrowisk (prawie połowa) jest w województwach dolnośląskim (11) i małopolskim. Obecnie w Polsce jest 45 uzdrowisk statutowych. Uzdrowiska to zazwyczaj najpiękniejsze krajobrazowo miejsca w Polsce. Najwięcej uzdrowisk jest w górach. W polskiej literaturze powszechnie uzdrowiskiem określa się miejscowość mającą klimat i warunki środowiskowe o właściwościach leczniczych, zasobną w naturalne tworzywa lecznicze (wody, torfy), wyposażoną w budynki (o funkcjach hotelowych, żywieniowych, zabiegowych) i odpowiednie urządzenia (m.in. pijalnie, tężnie), umożliwiające działalność leczniczą oraz wypoczynkową.

Rozwój polskich uzdrowisk opiera się obecnie na dwóch nurtach, tj. stricte medycznym (udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego) oraz turystycznym (turystyka krajoznawcza i wypoczynkowa). W praktyce mogą być one realizowane oddzielnie lub też wspólnie – tzw. tu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp